Przesłaniem wspólnego oświadczenia prezydentów Ukrainy, Czech i Słowacji jest poparcie dla suwerennego prawa Ukrainy do decydowania o własnej przyszłości i wybierz własne środki bezpieczeństwa, powiedział czeski prezydent Pavel.
Pavel odwiedza Ukrainę z prezydent Čaputovą. Wczoraj w Kijowie Čaputová i Pavel spotkali się z prezydentem Ukrainy Zełenskim, z którym podpisali wspólne oświadczenie. Podkreślili w nim, że wspólna historia trzech krajów i wzajemny szacunek stanowią solidną podstawę do dalszego doskonalenia wzajemnej współpracy i intensywnych więzi w zakresie wspólnych interesów z pozytywnym wpływem na obywateli.
W oświadczeniu potępili także w najostrzejszych słowach brutalną rosyjską agresję wojskową na Ukrainę, która podważa podstawowe zasady ONZ, Akt Końcowy z Helsinek i porządek międzynarodowy.
Głowy państw trzech państw jednocześnie zgodziły się podzielać uniwersalne wartości, w tym poszanowanie godności, wolności, demokracji, równości i różnorodności, rządy prawa oraz poszanowanie praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości narodowych, a także jak wolność prasy, zgodnie z dokumentem, który czyta czeski prezydent Paweł, opublikowany w sieci społecznościowej.
Zgodzili się również, że suwerenna, demokratyczna i wolna Ukraina jest jednym z kluczowych czynników zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności w Europie.
Potwierdzili również potrzebę przejrzystego procesu odbudowy powojennej Ukrainy. Słowacja i Czechy wyraziły także poparcie dla udzielania Ukrainie niezbędnego wsparcia i utrzymywania wzajemnej współpracy w dziedzinie przemysłu wojskowego i szkolenia.
Potwierdzili także zamiar współpracy na forach europejskich i międzynarodowych w sprawie wyzwolenia terytoriów Ukrainy czasowo okupowanych przez Rosję; przede wszystkim poprzez wspieranie inicjatywy pokojowej prezydenta Ukrainy Zełenskiego i Międzynarodowej Platformy Krymskiej.
Z zadowoleniem przyjęli również znaczące postępy Ukrainy na drodze do integracji euroatlantyckiej i zobowiązali się do wzmocnienia wspólnych wysiłków w celu zapewnienia dalszych postępów Ukrainy we wdrażaniu standardów euroatlantyckich.Unia Europejska (UE) i Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) na drodze do przystąpienia Kijowa do obu tych organizacji.
Jednocześnie Czechy i Słowacja, jako kraje członkowskie NATO, wyraziły chęć zwiększenia poparcia dla ambicji Ukrainy, by stać się członkiem Sojuszu, gdy warunki na to pozwolą, czytamy w dokumencie.
(TASR)
„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.