Tysiące ludzi na ulicach. Polacy sprzeciwili się prawu, by uciszyć media

„Nie chodzi tylko o TVN, chodzi o przyszłość wolności słowa w Polsce. To znaczy o przyszłość naszej demokracji” – powiedział podczas protestów w Krakowie senator Bogdan Klich z Partii Opozycyjnej PO. Oprócz niego na krakowskim placu przemawiali inni politycy, w tym przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, poinformował serwer Rzeczpospolitej.

Darmowe media

Jak podaje serwer Onet.pl, ludzie wyszli na ulice w ponad 120 miastach. Wielu mówców oskarżało władze o atakowanie demokratycznych fundamentów Polski, a tłum krzyczał „Wolne media!” Największa demonstracja pod hasłem „Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska” rozpoczęła się wieczorem pod Pałacem Prezydenckim w stolicy. Głos zabrał m.in. lider polskiej opozycji Donald Tusk. Jak podaje Onet.pl, protest w Warszawie zakończył się przed godziną 21. Według AFP obecnych było tysiące osób.

Polska wprowadza rejestr sądowy. Może być wykorzystany do ścigania aborcji dokonywanych w Czechach

Drugi los ustawy uchwalonej przez Sejm, zależy teraz od prezydenta Andrzeja Dudy.

Polscy parlamentarzyści przyjęli kontrowersyjną ustawę ograniczającą zagraniczną własność stacji telewizyjnych i radiowych. Nowelizacja przewiduje, że właścicielem stacji telewizyjnej lub radiowej na podstawie polskiej koncesji mogą być wyłącznie spółki, w których udział spółek zagranicznych spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie przekracza 49%. Krytycy twierdzą, że ustawa jest wymierzona przede wszystkim w niezależną telewizję TVN.

Atak rządu

TVN jest formalnie własnością firmy zarejestrowanej w Holandii. Jednak jej jedynym udziałowcem jest American Discovery Inc. Według doniesień medialnych, TVN jest zdecydowanie największą amerykańską inwestycją w Polsce. Według Gazety Wyborcze zmiana zmusi American Discovery do sprzedaży TVN.

Sam TVN określił przyjęcie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jako atak na wolne media przez rządzące Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Rząd przekonuje, że celem ustawy jest ochrona polskiej przestrzeni medialnej przed potencjalnie wrogimi aktorami z Rosji czy Chin.

Ramka

Polski szpital odmówił przeprowadzenia legalnej aborcji. Kobieta załamała się psychicznie

Teraz prezydent musi podpisać ustawę, zawetować ją lub ewentualnie wnieść ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Duda już słyszał, że przygląda się tej zmianie w głębi. Prezydent, uważany za sojusznika PiS, wcześniej zapowiadał, że ustawa o TVN może wykonać swoje weto.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji została po raz pierwszy zatwierdzona przez Sejm, w którym większość stanowi PiS i jego sojusznicy. Rządzony przez opozycję Senat odrzucił ustawę we wrześniu. W piątek zmiana nagle wróciła do porządku obrad odpowiedniej komisji sejmowej, która szybko zarekomendowała odrzucenie weta senatorów. Członkowie koalicji rządzącej od razu zagłosowali za, jak opisywała wcześniej Gazeta Wyborcza. Opozycja próbowała zablokować rozmowy, ale przegrała wszystkie głosy.

Wśród protestujących dzisiaj byli starsi Polacy, którzy kilkadziesiąt lat temu sprzeciwiali się komunistycznemu reżimowi w kraju, mówi AP, mówiąc, że ci ludzie obawiają się, że demokracja, którą wspierają, zanika. Wielu Polaków uważa, że ​​populistyczny rząd odwraca kraj od Zachodu i przyjmuje autorytarny model bliski rosyjskiemu czy tureckiemu, próbując rządzić sądami politycznymi i uciszać krytyczne media, pisze agencja.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *