Trzecia próba. Słowacja walczy o Zimowe Igrzyska Olimpijskie – Strona główna – Aktualności

Tysiące kibiców z całego świata, największe gwiazdy sportu, chętni wolontariusze, nowoczesne areny hokejowe i zbudowana infrastruktura. Taki obraz mogłyby zaoferować Tatry Wysokie i ich okolice za dziewięć lat. Słowacja i Polska będą ubiegać się o przyznanie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Premier Robert Fico poparł wczoraj w Popradzie wspólną kandydaturę ze swoimi północnymi sąsiadami.



Zdjęcie:

Hokej jest wymogiem. Słowacja chce gościć co najmniej jedną grupę turniejową hokeja mężczyzn w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Na igrzyskach w Vancouver 2010 Słowacy zajęli czwarte miejsce. W półfinale po dramatycznym meczu przegrali z Kanadą.




„Zamierzamy tam pojechać” – powiedział Fico podczas spotkania z przedstawicielami władz regionalnych i lokalnych regionów preszowskiego i żylińskiego oraz przedstawicielami Słowackiego Komitetu Olimpijskiego, Słowackiego Komitetu Paraolimpijskiego, Słowackiego Związku Hokeja na Lodzie i Słowackiego Związku Narciarskiego. oraz lasy państwowe Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zdaniem premiera wielkim sukcesem byłoby, gdyby igrzyska olimpijskie odbyły się na Słowacji i w Polsce, ale jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę realne możliwości tego kraju. „Musimy mieć pojęcie, dokąd zmierzamy, aby nie angażować się w megalomańskie projekty, których nie mamy. Prosiłem wszystkich, aby pozostali na ziemi” – podkreślił Fico.

Region Tatr wnioskował już o przyznanie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2002 i 2006 roku. Wtedy był to odrębny wniosek Słowaków, tym razem inicjatywa wyszła od Polaków, którzy nie mieli żadnego istniejącego stoku narciarskiego. Centrum imprezy miałby stanowić Kraków, jedynie część igrzysk odbyłaby się na Słowacji. Oprócz narciarstwa alpejskiego w Jasnej, część turnieju hokejowego i narciarstwa freestyle. „Naszym warunkiem jest zorganizowanie przynajmniej jednej grupy turnieju hokeja mężczyzn na nowej arenie dla dziesięciu tysięcy widzów” – potwierdził „Prawdzie” sekretarz generalny SOV Józef Liba.

Koszty organizacji igrzysk olimpijskich wynoszą od 1,5 do 2 miliardów dolarów, z czego około czterdzieści procent pokrywa Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Słowacja pokryłaby około dwudziestu procent kosztów.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku konieczna byłaby także przebudowa lotniska w Popradzie i budowa wioski olimpijskiej na około 1800 miejsc. Nowa siedziba powstanie w Popradzie, w Liptowskim Mikulaszu można będzie wykorzystać pomieszczenia akademii wojskowej, w której mieszkali już młodzi sportowcy podczas Światowej Zimowej Uniwersjady w 1999 roku.

Ekolodzy chcą rozmawiać o igrzyskach olimpijskich. „To nie wniosłoby nic pozytywnego do natury. Podobno w Tatrach powstałaby infrastruktura. Pytanie, czy będzie budowana w istniejących kurortach, czy też zostanie dobudowane coś nowego. W tym przypadku Tatry są na tyle małe, że wytrzymają taki ładunek W większości są już zbudowane, więc dla nich może to oznaczać całkowitą katastrofę. Jednak można to ocenić dopiero, gdy dostępne będą konkretne projekty” – powiedział Erik Baláž z grupy ochrony lasów VLK.

Kraków zaprezentuje swoją kandydaturę wiosną 2014 roku. Potem rozpocznie się karuzela prezentacji, negocjacji i lobbingu. Międzynarodowy Komitet Olimpijski najpierw zawęzi listę kandydatów, zanim podejmie decyzję podczas finału w Kuala Lumpur w listopadzie 2015 r. Potencjalnymi przeciwnikami są Barcelona i Sankt Petersburg. Można dodać Moritz, Oslo, Braszów, Lwów, Monachium.

Jak dotąd ostatnie Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 2010 roku w Vancouver, kolejne za rok w Soczi w Rosji. Pjongczang z Korei Południowej wygrał Igrzyska Olimpijskie w 2018 r. W związku z tym oczekuje się, że Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Europie w 2022 r. Jednak wspólna kandydatura obu krajów nigdy nie zakończyła się sukcesem.

Pierwszy pomysł zorganizowania Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Tatrach pojawił się pod koniec lat 70. XX wieku, po sukcesie organizacyjnym Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w 1970 r.. Międzynarodowy Komitet Olimpijski był wówczas skłonny przyznać Zimowe Igrzyska Olimpijskie krajowi ze Wschodu. Blok po raz pierwszy. Prezydium KC Komunistycznej Partii Republiki Czeskiej nie zatwierdziło jednak przygotowanej już w Pradze kandydatury Tatr. Ostatecznie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 1984 r. było Sarajewo w Jugosławii, które miało pierwszeństwo przed Sapporo i Göteborgiem.

Frederick Howe

„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *