„Trybunał Konstytucyjny ma ostatnie słowo”. Polski prokurator żąda skomentowania kary Turowa iROZHLAS

Minister Sprawiedliwości zaapelował do Trybunału Konstytucyjnego o zakwestionowanie kary nałożonej na Polskę przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości za kontynuowanie eksploatacji kopalni węgla brunatnego Turów. Serwer Onet.pl zgłosił sprawę w poniedziałek, powołując się na prokuraturę. W Polsce Ministrem Sprawiedliwości jest Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.




Warszawa

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Kopalnia Węgla Brunatnego Turów Źródło: René Volfík

Propozycja prokuratury dotyczy przepisów, na podstawie których Europejski Trybunał Sprawiedliwości postanowił nałożyć karę dzienną w wysokości pół miliona euro (ok. 12,6 mln CZK).


Negocjacje w sprawie kopalni Turów trwają. Czechy i Polska szukają rozwiązania przez telefon – powiedział resort

Przeczytaj artykuł


„Według Prokuratora Generalnego, orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sposób nieuzasadniony rozszerza uprawnienia traktatowe Unii Europejskiej, narusza postanowienia polskiej Konstytucji i ignoruje ustalenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego” – zacytował prokurator. biuro, jak mówią.

Według niego Trybunał Konstytucyjny powinien powiedzieć „ostatnie słowo” w sporze „po przeanalizowaniu legalności działań Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w kontekście polskiej Konstytucji”. Zdaniem prokuratora tak Europejski Trybunał Sprawiedliwości interpretuje przepisy w sporach między kopalnią Turów a Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w zeszłym miesiącu nałożył na Polskę karę dzienną w wysokości 1 mln euro (25,7 mln SEK) za niezawieszenie wydziału dyscyplinarnego Sądu Najwyższego, który ukarał sędziów.

Praworządność

Na początku października polski Trybunał Konstytucyjny, orzekany przez sędziów wybranych przez partię rządzącą, zakwestionował prymat prawa unijnego nad polską konstytucją, krytykowaną przez polską opozycję i kilka krajów UE. Polski rząd Narodowo-Konserwatywny twierdzi, że Komisja Europejska przekracza swoje uprawnienia w blokowaniu funduszy unijnych z powodu kontrowersji.


Walczy o aborcję, mierzy się z zagrożeniami. „Podobnie jak w Argentynie musimy ujarzmić Kościół” – mówi polski prawnik

Przeczytaj artykuł


W odpowiedzi na pozew Czech przeciwko Polsce w sprawie zagrożenia wodociągów czeskich gmin w związku z rozbudową kopalni Turów, Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł we wrześniu, że wydobycie zostanie wstrzymane do czasu wydania decyzji w sprawie Republika Czeska. Odwołanie Republiki.

Polski rząd sprzeciwia się zawieszeniu wydobycia, ponieważ miałoby to negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju. 20 września Europejski Trybunał Sprawiedliwości nałożył na Polskę karę w wysokości pół miliona euro (około 12,6 mln CZK) za każdy dzień wydobycia. Komisja Europejska zażądała już od Polski spłaty zadłużenia, które od tego czasu przekroczyło 25 mln euro (631 mln SEK), a Warszawa odmawia spłaty.

Rozpoczęte w czerwcu negocjacje między Czechami a Polską w sprawie kopalni Turów nie doprowadziły jeszcze do porozumienia, po którym Czechy wycofają pozew.

CTK

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *