16 sierpnia 2022 (Webnoviny.sk) – W homilii w katedrze św. Elżbiety w Koszycach.
Przedstawiciele państwa, Kościoła i innych, a także liczni wierni żegnają śp. kard. Józefa Tomko mszą pogrzebową. Według Duka był słowackim kardynałem „do wielkiego syna Słowacji, Orienta, Udavčana, który pracował do końca życia”.
Paralela kardynała z papieżem
We wtorek Duka przypomniał rolę kardynała Tomka, którą grał nie tylko w Kościele na Słowacji, ale także za granicą, m.in. w okresie komunizmu. „Był zwolennikiem naszego kościoła w byłej Czechosłowacji, o czym świadczą dokumenty UB i czechosłowackiego wywiadu. Ich archiwa oddają cześć człowiekowi, który nie zdradził i nie zniesławił piersi, jak mówi poeta” powiedział podczas kazania wygłoszonego po słowacku.
Opisał też przeszkody, które Tomko musiał pokonać i podkreślił swoją rolę w tworzeniu nowych prowincji i diecezji kościelnych. Jednocześnie Duka nawiązał do paraleli między słowackim kardynałem a papieżem Janem Pawłem II. „Co ich łączyło? Znajomość dwóch dyktatur, które usiłowały obalić porządek Boży, pozbawić narody, narody i państwa wolności i stworzyć z nich posłuszną masę współczesnych niewolników ideologii”. zdeklarowany.
Duka podziękowała za spotkania
Tomko, który został mianowany prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, pełnił według Duku funkcję potocznie zwaną „czerwony papież”. Według niego to on miał główny głos w wyborze i nominacji biskupów, w tworzeniu nowych diecezji oraz w określaniu podstawowych warunków i relacji między Stolicą Apostolską a Kościołami lokalnymi w Afryce, Azji i innych regionach.
Czeski kardynał przypomniał też krótko studia Tomka w Rzymie, jego pracę jako prorektora i ekonomisty czechosłowackiego kolegium papieskiego Nepomucenum w Rzymie, a także jego rolę w założeniu w Rzymie Instytutu Świętych Cyryla i Metodego. szczególnie podziękował za spotkania z Kardynałem Tomem, „jego ojcowskie, ale bardzo głębokie rady i lekcje”także przyjaźń.
Kardynał Józef Tomko zmarł w poniedziałek 8 sierpnia w swoim mieszkaniu w Rzymie w wieku 98 lat. Urodzony 11 marca 1924 we wsi Udavské koło Humennom, był słowackim biskupem katolickim, kardynałem, pisarzem religijnym, emerytowanym prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów i emerytowanym przewodniczącym Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych. Po śmierci kardynała Alberta Vankoye 29 lipca 2021 r. został najstarszym żyjącym członkiem Kolegium Kardynalskiego.
Pogrzeb Kardynała Józefa Tomka w Koszycach: Msza będzie po łacinie i słowacku
16.8.2022 (Webnoviny.sk) – we wtorek od 11:00 w katedrze św. Alžbety w Koszycach odbędzie się pogrzeb kardynała Józefa Tomka.
Ludzie mogli złożyć hołd przed ceremonią do godziny 9 rano, do tego czasu wystawiano tam jego szczątki. Według rzecznika archidiecezji koszyckiej, Jarosława Fabiana, tylko w niedzielę i poniedziałek z tego powodu do świątyni przybyło około dziewięciu tysięcy osób.
Dla tych, którzy nie mogą dotrzeć do katedry na wtorkowy pogrzeb, przed Wieżą Miejską znajduje się duży ekran. Dzięki temu będą mogli śledzić transmisję na żywo z uroczystości.
Uroczystości poprowadzi abp kardynał Duka
W ostatnim pożegnaniu weźmie także udział były osobisty sekretarz Jana Pawła II, emerytowany arcybiskup krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Obrzędy pogrzebowe poprowadzi emerytowany arcybiskup Pragi kardynał Dominik Duka.
Archidiecezja Koszycka oczekuje, że podczas ostatniego pożegnania kardynała Tomek wezmą w nim udział tysiące wierzących i wtajemniczonych, a także setki księży. Oczekują również udziału biskupów słowackich, węgierskich, czeskich i morawskich, a także biskupów z Polski i Ukrainy. Spodziewana jest obecność najwyższych urzędników konstytucyjnych, czyli prezydent Zuzana Čaputová, premier Eduard Heger i przewodniczący parlamentu Boris Kollár.
Obecnych przywita na początku biskup pomocniczy Koszyc ks. Marka Forgacza. Obrzędy pogrzebowe odbędą się według zwyczaju pogrzebów członków kardynałów. Msza Święta będzie po łacinie i słowacku. Na organach zagra František Beer, akompaniament muzyczny zapewni chór i orkiestra św. Cecylii w katedrze św. Na zakończenie Mszy św. arcybiskup Koszyc, prałat metropolita, podziękuje obecnym. Bernarda Bobbera.
Miasto przeznaczyło 25 000 euro
Miasto Koszyce poinformowało w zeszłym tygodniu, że jest gotowe na pogrzeb kardynała. Burmistrz Jaroslav Polaček i zarząd miasta przeznaczyli 25 000 euro na organizację tego wydarzenia. Teren katedry św. Elżbiety zamienił się w miejsce kultu.
Od piątku ulice Hlavná, Mlynská i Alžbetina w Koszycach będą ozdobione flagami z insygniami Watykanu, Słowacji i Koszyc oraz dekoracjami kwiatowymi dostarczonymi przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Gmina zapowiedziała również wzrost czystości na ulicach.
Miasto zaprosiło już właścicieli restauracji i firm w rejonie St. Elizabeth do zmniejszenia intensywności nagrywanej muzyki od niedzieli do wtorku. Członkowie sił bezpieczeństwa zapewniają poszanowanie porządku publicznego.
Dziesiątki autobusów z pielgrzymami
Dostępne są parkingi dla autobusów i samochodów. Gmina poinformowała, że według szacunków do Koszyc przyjedzie około 100 autobusów przewożących pielgrzymów z całej Słowacji.
„Zgodnie z instrukcjami organizatorów autobusy mają wysadzać ludzi na dworcu autobusowym, skąd ulicą Mlynská kierują się pod kopułę. Mogą również skorzystać z tymczasowego parkingu przy koszyckim stadionie piłkarskim na Pri prachárni ulica 13. W pobliżu Steel Arena znajduje się parking do transportu osobistego. ogłosiło miasto.
Podczas uroczystości żałobnych zapewniona zostanie również opieka medyczna, ochrona przeciwpożarowa oraz toalety.
Kardynał Józef Tomko zmarł w poniedziałek 8 sierpnia w swoim mieszkaniu w Rzymie w wieku 98 lat.
Urodzony 11 marca 1924 we wsi Udavské koło Humennom, był słowackim biskupem katolickim, kardynałem, pisarzem religijnym, emerytowanym prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów i emerytowanym przewodniczącym Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych. Po śmierci kardynała Alberta Vankoye 29 lipca 2021 r. został najstarszym żyjącym członkiem Kolegium Kardynalskiego.
W 1945 wyjechał na studia do Rzymu, gdzie cztery lata później przyjął święcenia kapłańskie. Z tego powodu nie mógł wrócić na Słowację z powodu nadejścia reżimu komunistycznego. W 1985 roku papież Jan Paweł II. o imieniu kardynał.
Źródło WebNoviny.sk © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.