Mówiło o tym także tegoroczne Metro ON/Konferencja AI Line w Popradzie
W miniony piątek największa na Słowacji konferencja poświęcona sztucznej inteligencji zakończyła się blisko 600 uczestnikami w ciągu dwóch dni. metro ON/AI Line gości najbardziej znane twarze z dziedziny inteligentnych technologii, telekomunikacji i cyberbezpieczeństwa.
22 i 23 czerwca odbyła się konferencja Metro ON Line poświęcona sztucznej inteligencji. Dlatego ten pierwszy rok nazwano Metro ON/AI Line i zaprezentowała największe słowackie możliwości ze świata technologii oraz zagranicznych gości. Jak co roku konferencja odbyła się pod Tatrami w Popradzie.
Zdaniem prelegentów sztuczna inteligencja przynosi zupełnie inne spojrzenie na miasta i budynki. Dziś biura i mieszkania są często nowocześnie wyposażone, ale brakuje im najważniejszego, czyli nastawienia na wygodę ludzi, którzy w nich pracują lub mieszkają. Także tutaj sztuczna inteligencja mogłaby przynieść wiele korzyści, ale wciąż pozostaje pytanie, jak ludzkość przyzwyczai się do jej pomocy. Sztuczna inteligencja zajmuje swoje miejsce w zarządzaniu nieruchomościami, kładąc nacisk na optymalizację i automatyzację różnych zadań procesowych. Na przykład narzędzie BuiltMind z pewnością znajdzie swoje miejsce na rynku nieruchomości, umożliwiając deweloperom i inwestorom podejmowanie świadomych decyzji i tworzenie dynamicznych wycen nieruchomości.
„Dzisiejsze czasy są dziwne, ponieważ wiele osób postrzega sztuczną inteligencję raczej jako złożoność niż uproszczenie. Jednak jest odwrotnie. Jeśli procesy są dobrze opisane, a dane uporządkowane i szczegółowo oznakowane, dzięki sztucznej inteligencji możemy znacznie uprościć procedury i związaną z nimi biurokrację”. Ján Michlík, organizator wydarzenia, przedstawia tematykę konferencji Metro AI Line. Studenci wykorzystują sztuczną inteligencję w postaci chatGPT, która może później generować tekst wyjściowy na podstawie pytań wejściowych. „Używam go jako pomocy naukowej, ponieważ sztuczna inteligencja może bardzo szybko wyszukiwać informacje. Ale ma też wady, które zawsze trzeba ponownie sprawdzić”. student, uczestnik konferencji, opowiada o swoich doświadczeniach. „Dzisiaj sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana w wielu obszarach. Sztuczna inteligencja może nauczyć się grać w szachy lub przewidywać pogodę bardzo szybko i skutecznie. Sztuczna inteligencja jest znacznie lepsza niż człowiek w tych konkretnych, wyszkolonych przypadkach, więc nie widzę problemu, aby była w przyszłości testować egzaminy z języka słowackiego. W tej chwili jednak nikt nie pojawił się na rynku z równoważnym dostępnym na rynku narzędziem.” wyjaśnia Libor Bešenyi, CTO Xolution.
Głównym tematem konferencji było bezpieczeństwo i zapobieganie cyberatakom. Również w tym obszarze sztuczna inteligencja zajmuje niezastąpione miejsce w wykrywaniu anomalii w zachowaniu węzłów sieci. ChatGPT był również w centrum uwagi kilku prelegentów, m.in. odpowiadając również na pytanie, czy można go niewłaściwie wykorzystać do naruszenia bezpieczeństwa niektórych systemów przemysłowych.
Tak jak poprzednio, w tym roku studenci mieli bezpłatny wstęp na konferencję, gdyż jednym z celów konferencji jest przekazanie młodszemu pokoleniu cennego know-how. W programie znalazła się m.in. prezentacja poświęcona praktycznym poradom, jak dostać się na Harvard czy założyć startup. Uczą się, jak zdobyć sympatię przyszłych pracodawców lub założyć swój pierwszy biznes.
Głównym partnerem był Slovanet, który również postanowił wspierać różne społeczności i w ten sposób wprowadzać multidyscyplinarne innowacje. Wszelkie informacje na temat konferencji można znaleźć na stronie www.metroonline.sk.
„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.