Ostatnio w mediach rozerwał się worek informacji o sztucznej inteligencji. Stało się tak głównie za sprawą chatbota firmy OpenAI – ChatGPT czy sztucznej inteligencji Midjourney.
Z tym pierwszym możesz porozmawiać, ale on też napisze dla Ciebie esej na wybrany temat, ten drugi z prostych instrukcji tekstowych generuje piękne obrazy. Wspierając cyfryzację i sztuczną inteligencję, staramy się również podążać za falą innowacji na Słowacji. Fundacja ČSOB uruchamia inteligentny grant cyfrowy w wysokości 150 000 euro, którego celem jest wspieranie umiejętności cyfrowych, rozwoju technologicznego i innowacyjnych pomysłów w różnych dziedzinach, w tym w społecznościach, szkołach i gminach.
ChatGPT i Midjourney reprezentują fundamentalne innowacje, które zmieniają otaczający nas świat. Nie wszyscy jednak zdawali sobie sprawę, że samo zjawisko sztucznej inteligencji nie jest niczym nowym. Niektórym może trudno uwierzyć, że coś tak złożonego jak sztuczna inteligencja szybko staje się integralną częścią naszego życia. I to jest z nami od dziesięcioleci. Można nawet powiedzieć, że mamy go już w domu lub w kieszeni spodni. nie wierzysz?
Sztuczna inteligencja została już zintegrowana z wieloma urządzeniami i aplikacjami, z których korzystamy na co dzień. Przyjrzyjmy się zatem najlepszym przykładom, w których sztuczna inteligencja z powodzeniem zapanowała w życiu codziennym.
inteligentni asystenci – Nie ma znaczenia, jakiej marki telefon posiadasz. Inteligentni asystenci stają się w nich coraz bardziej popularni. Wykorzystują sztuczną inteligencję do wykonywania prostych zadań, takich jak ustawianie alarmów, odtwarzanie muzyki i dodawanie pozycji do listy zakupów. Dzięki sieciom neuronowym, które napędzają cyfrowego asystenta, coraz lepiej rozumieją język naturalny, można z nimi płynnie rozmawiać o pogodzie i na tej podstawie sterować np. ogrzewaniem domu.
Aplikacje nawigacyjne – Kiedy w telefonach pojawiły się pierwsze systemy nawigacyjne, był to cud i trochę kara dla wszystkich, którzy korzystali z nich na początku. Nawigacja spokojnie skierowała cię do zakrętu, który albo był zamknięty, zablokowany przez kolumnę, albo w ogóle nie istniał, gdy programiści mijali budowniczych. Dziś nawigacja wykorzystuje zaawansowaną sztuczną inteligencję, aby zapewnić użytkownikom najlepszą możliwą trasę do celu, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak natężenie ruchu, roboty drogowe czy pogoda. Zaproponuje najkrótszą, najszybszą lub najtańszą trasę. Dzięki sztucznej inteligencji cały system jest wydajny, precyzyjny i ocenia np. trasy alternatywne w czasie rzeczywistym.
Pojazdy autonomiczne – Wszyscy słyszeliśmy o samochodach, które nie potrzebują kierowcy. Choć segment ten jest zdominowany przez jedną markę, większość producentów samochodów inwestuje obecnie w rozwój pojazdów autonomicznych i tylko kwestią czasu jest zdominowanie rynku przez samochody, w których być może kierownica, jaką znamy dzisiaj, będzie tylko służyć za dodatkową opłatą.
Rekomendacje mediów – Niezależnie od tego, czy korzystasz z jednej z subskrypcyjnych usług strumieniowania muzyki, czy subskrybujesz jedną z platform filmowych i serialowych, zawarta w nich sztuczna inteligencja już po krótkim czasie ma doskonały wgląd w Twoje gusta muzyczne lub filmowe. Algorytmy oparte na sztucznej inteligencji biorą pod uwagę to, co lubisz i odpowiednio rekomendują artystów lub gatunki filmowe bliskie Twoim gustom. Dzięki uczeniu maszynowemu im częściej korzystasz z tych usług, tym lepiej pasują one do Twoich upodobań.
Jak widać sztuczna inteligencja jest z nami od kilkudziesięciu lat, ale dopiero powoli otwieramy drzwi do jej potencjału w praktyce. Dzięki inteligentnemu grantowi cyfrowemu zaprezentowanemu przez Fundację ČSOB, jesteśmy również w stanie wspierać umiejętności cyfrowe, rozwój technologiczny i innowacyjne pomysły w różnych dziedzinach na Słowacji. Dzięki temu w niedalekiej przyszłości zobaczymy jeszcze więcej przykładów sztucznej inteligencji i cyfryzacji w codziennym życiu, które mogą zmienić sposób, w jaki żyjemy i pracujemy.
O grant mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, samorządy lokalne oraz przedstawiciele szkół. Osoby zainteresowane wsparciem mogą ubiegać się o wsparcie za pośrednictwem strony internetowej Fundacji ČSOB. Wnioski można przesyłać od ogłoszenia naboru do 16 lipca 2023 r. W miesiącach letnich komisja ekspertów będzie oceniać poszczególne wnioski. Spośród kandydatów komisja wybierze projekty, które otrzymają dotację oraz projekty, które zostaną zgłoszone do drugiej tury, podczas której zadecyduje publiczne głosowanie. Więcej informacji na temat grantu Fundacji ČSOB i sposobu składania wniosków można znaleźć na stronie www.csob.sk/digitalnygrant.
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.