Szlachetny Noel lub Szopka hrabiego Andrássy’ego z Polski. Porady na 27 grudnia

Zdradzą Ci również przepis na słodycze Cesarzowej.

Szlachetne Boże Narodzenie 1864 hrabiego Andrássy’ego

TREBISZOW. Muzeum i Centrum Kultury Południowego Zemplina w Trebišovie przygotowało wystawę „Boże Narodzenie u szlachty”. Zwiedzający dowiedzą się, jak członkowie rodziny hrabiego Júliusa Andrássy obchodzili Boże Narodzenie w 1864 roku w zamku Trebišov.

„Zaprojektowaliśmy eksponat zgodnie z opisem w listach angielskiej nauczycielki Mary Elizabeth Stevens. Mówi się, że hrabina kazała przywieźć jej na Boże Narodzenie dużą sosnę i udekorować ją swoją pokojówką i jej pokojówką. Próbowaliśmy udekorować drzewko w ten sposób sposób, więc są różowe papierowe róże, suszone pomarańcze i słodycze” – wyjaśnił historyk muzeum i archeolog Nikola Radová.

Na świątecznym stole króluje cenny serwis porcelanowy wypożyczony z muzeum Vihorlat de Humenno. Pod choinką są też prezenty, najstarszy syn Tivadar otrzymał biurko, jego córka Ilona lalkę z łóżeczkiem, a najmłodszy Július inne zabawki.

„Następnego dnia pod choinką były też prezenty dla służby. Konkretnie były to ciepłe ubrania, które hrabina Katinka własnoręcznie uszyła dla swoich pracowników, którzy pracowali w majątku Trebišov” – dodała Radowa.

Ekspozycję uzupełniają ciekawostki z życia cesarzowej Sissi, urodzonej w Boże Narodzenie 1837 r. i spokrewnionej z rodziną hrabiego Andrássy.

Zespół muzeum zdradzi zwiedzającym także przepis na ulubioną florencką cesarzową, którą zamówiła na cesarski dwór w wiedeńskiej cukierni Demel.

Wystawa potrwa na terenie Dworu Trebišov do 15 stycznia 2023 roku.

Szopki z Polski

TREBISZOW. Polskie szopki bożonarodzeniowe oraz bombki można oglądać w Muzeum i Centrum Kultury Południowego Zemplína w Trebišovie w ramach wystawy Bożonarodzeniowej.

Miejscowe muzeum zorganizowało je we współpracy z Polskim Muzeum Regionalnym w Jaśle.


Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

„Na wystawie zwiedzający mogą zobaczyć różne szopki typowe dla regionu jasielskiego i rzeszowskiego. Są to szopki drewniane, ale tutaj też są kolorowe. Wyrażają historie biblijne, ale są typowe dla wymienionych regionów. Są też szopki bożonarodzeniowe” które wyrażają działania i prace związane z okresem Bożego Narodzenia” – powiedziała Beáta Kereštanová, dyrektor Muzeum i Centrum Kultury Południowego Zemplína w Trebišovie, dodając, że niektóre z nich są miniaturowe, ale niektóre są również duże.

Wystawa czynna na terenie muzeum do 15 stycznia.

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *