Kluczowe wydarzenia
Zmiany na rynku walutowym
- EURCZK: W środę korona oscylowała wokół 24,50 CZK/EUR wobec euro, a późnym popołudniem zaczęła stosunkowo mocno się osłabiać. To prawda, że eskalacja konfliktu na Ukrainie zwiększa prawdopodobieństwo dalszych strat korony. Powszechnie wiadomo, że inflacja gwałtownie przyspieszyła na początku tego roku. Podczas gdy styczniowa inflacja konsumencka była publikowana ponad tydzień temu, styczniowa inflacja producentów została opublikowana wczoraj, a dwucyfrowy wzrost cen rok do roku był raczej regułą niż wyjątkiem. Najszybszy wzrost cen w ciągu roku dotyczył producentów rolnych (21,4%), producentów przemysłowych (19,4%) oraz cen materiałów zużytych w budownictwie (19,5%). Dynamika cen w ujęciu miesięcznym była również bardzo silna, co było szczególnie widoczne w przemyśle przy 6,9% m/m (najsilniejszy wzrost od lutego 1991 r.) za sprawą energii elektrycznej. Jedynym sektorem, w którym ceny utrzymywały się do tej pory, są rynkowe usługi biznesowe, gdzie również występuje duże rozproszenie między sekcjami. Jeśli inflacja konsumencka w styczniu stwarzała nieznaczne ryzyko proinflacyjne dla prognozy CNB, to styczniowa inflacja wśród producentów w połączeniu z eskalacją konfliktu na Ukrainie wskazuje wyraźnie na ryzyko proinflacyjne.
- USDCZK i PLNCZK: Wczoraj korona osłabiła się w stosunku do dolara amerykańskiego, szczególnie po południu przy 21,70 CZK/USD. Korona umocniła się głębiej w stosunku do złotego poniżej 5,40 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Spośród pozostałych walut środkowoeuropejskich wobec euro, węgierski forint osłabił się wczoraj do nieco poniżej 360 HUF/EUR, a polski złoty powyżej 4,57 PLN/EUR pod koniec handlu po południu.
- EURUSD: Główna para walutowa oscylowała w środę między 1,132 a 1,136 USD/EUR, ponieważ euro osłabiło się późnym popołudniem w związku z rosnącymi napięciami wokół Ukrainy. W ujęciu rocznym styczniowa inflacja konsumencka w strefie euro została nieznacznie skorygowana w górę do 5,1%. Jednocześnie głównym motorem inflacji jest przede wszystkim energia, która w ciągu roku wzrosła o 28,8%. Jednocześnie energia stanowi jedną dziesiątą koszyka konsumpcji, przy czym inflacja stanowiła ponad połowę inflacji rocznej w styczniu, a bardzo silny wkład energii w inflację nie zmieni się w nadchodzących miesiącach. Główną różnicą pomiędzy strukturą inflacji w strefie euro i Czechach jest wzrost cen usług – w strefie euro (2,3% r/r), aw Czechach (7,0% r/a).
Zaplanowane daty i wydarzenia
- CR: Badanie gospodarcze (luty)
- strefa euro: Przemówienia bankierów centralnych (EBC) – Schnabelová
- STANY ZJEDNOCZONE: Produkt Krajowy Brutto (Q4) – zaktualizowany szacunek, Narodowy Indeks aktywności opublikowany przez biuro Fed w Chicago (styczeń), Nowe tygodniowe zasiłki dla bezrobotnych (do 19 lutego), Sprzedaż nowych budynków (styczeń), Wyciągi z Banku Centralnego (Fed) ) – Bostic, Mistrz
class=”kontener” >
AKCENT CZ
AKCENTA CZ jest jednym z najważniejszych dealerów walutowych na rynku czeskim i środkowoeuropejskim z ponad 20-letnią tradycją. Oprócz korzystnych indywidualnych kursów walut dla kupna i sprzedaży walut oraz minimalnych opłat za płatności za granicą oferuje również zabezpieczenie przed ryzykiem walutowym (transakcje i opcje forward). Firma działa również w Polsce, na Węgrzech, Słowacji, w Rumunii, Niemczech i Francji. Portfolio klientów składa się z ponad 39 000 podmiotów, głównie małych i średnich firm nastawionych na eksport lub import. Posiada licencję instytucji płatniczej i dealera papierów wartościowych wydaną przez CNB.
Więcej informacji na: https://www.akcentacz.cz
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.