Sytuacja na rynku walutowym – poranne wiadomości 08.04.2022

Kluczowe wydarzenia

Zmiany na rynku walutowym

  • EURCZK: Wczoraj korona osłabiła się wobec euro powyżej poziomu 24.50 CZK/EUR. Zgodnie z krajowymi statystykami makroekonomicznymi rezerwy walutowe w marcu były niezwykłe, nieznacznie spadając w koronach. Nie można jeszcze dokładnie określić wielkości rezerw, które CNB wykorzystał na interwencje na początku marca (historia wymiany CNB za marzec zostanie opublikowana na początku maja), ale już teraz widać, że nie zawrotna ilość. CNB ma więcej niż wystarczające rezerwy na ewentualne późniejsze interwencje lub bardziej znaczące wzmocnienie korony. Marcowy udział bezrobotnych zostanie opublikowany dzisiaj.
  • USDCZK i PLNCZK: Wobec dolara korona osłabiła się wczoraj do 22,50 CZK/USD wobec polskiego złotego przy 5,30 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Spośród innych walut środkowoeuropejskich, węgierski forint osłabił się wczoraj rano do 382 HUF/EUR, a następnie oscylował wokół 380. Z drugiej strony polski złoty umocnił się i po południu wahał się między 4,63 a 4,65 PLN/EUR. Konferencja prasowa z szefem NBP A. Glapińskim nie wniosła niczego jaśniejszego co do dalszego rozwoju polityki pieniężnej. Zdaniem Glapińskiego inflacja osiągnie szczyt w czerwcu, nie pojawi się kwestia limitów stóp, a stawki w przedziale 4,5-5% nie zaszkodzą polskiej gospodarce.
  • EURUSD: Główna para walutowa notowana była w czwartek w przedziale 1,087-1,094 USD/EUR. O ile marcowe minutes z amerykańskiego Fed pokazały w środę, że amerykańscy bankierzy centralni byli gotowi do bardzo szybkiego zaostrzenia polityki pieniężnej (stopy i redukcja bilansu) od maja, wczorajsze minutes z marcowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EBC) wskazywały, że brak takiego konsensusu wśród europejskich bankierów centralnych w sprawie dalszego rozwoju polityki pieniężnej. Istnieje konsensus, że zakończenie letniego programu skupu obligacji utoruje drogę do wyższych stóp procentowych w III kwartale. Jednak EBC jest rozdarty w tempie podwyżek stóp, ponieważ niektórzy bankierzy centralni chcą jak najszybciej znormalizować politykę pieniężną, podczas gdy niektórzy członkowie EBC preferują bardziej ostrożne i stopniowe podejście. Nie ma również zgody co do tego, jaka jest tymczasowa inflacja lub czy jest bardziej trwała. Ogólnie wygląda na to, że EBC rzeczywiście zacznie podnosić stopy w drugiej połowie roku (chyba że strefa euro wejdzie w recesję w najbliższych miesiącach), ale intensywność normalizacji polityki pieniężnej będzie słabsza niż w przypadku Fed.

Zaplanowane daty i wydarzenia

class=”kontener” >


AKCENT CZ

AKCENTA CZ jest jednym z najważniejszych dealerów walutowych na rynku czeskim i środkowoeuropejskim z ponad 20-letnią tradycją. Oprócz korzystnych indywidualnych kursów walut dla kupna i sprzedaży walut oraz minimalnych opłat za płatności za granicą oferuje również zabezpieczenie przed ryzykiem walutowym (transakcje i opcje forward). Firma działa również w Polsce, na Węgrzech, Słowacji, w Rumunii, Niemczech i Francji. Portfolio klientów składa się z ponad 39 000 podmiotów, głównie małych i średnich firm nastawionych na eksport lub import. Posiada licencję instytucji płatniczej i dealera papierów wartościowych wydaną przez CNB.

Więcej informacji na: https://www.akcentacz.cz

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *