Za niecały tydzień będziemy mieć tu Wielkanoc, a słowackie gospodarstwa znów będą robić zakupy. Jak już wiecie, tegoroczne zakupy wielkanocne będą kosztować więcej niż w zeszłym roku, niektóre ceny żywności biją dosłownie rekordy. Czy warto byłoby pojechać do Czech, Austrii, Węgier czy Polski? Nový Čas wysłał też wydawców do sąsiednich krajów, gdzie kupili to samo, a następnie porównali wyniki. Jaka jest Słowacja? Gdzie byś zaoszczędził i na odwrót?
Nový Čas wybrał 15 produktów spożywczych, które są częścią zakupów wielkanocnych. Wydawcy udali się następnie do sklepów poza granicami Słowacji i kupowali pojedyncze egzemplarze. Nie ma znaczenia, że natknęli się na różne opakowania niektórych surowców. Najpierw przeliczyliśmy ceny na wybraną przez nas ilość, a następnie w przypadku Czech, Węgier i Polski przeliczyliśmy je na euro w oparciu o kurs banku krajowego Słowacji. W efekcie na jedzenie wydajesz najmniej pieniędzy w Polsce, potem w Czechach.
Różnica na korzyść Polski to prawie 15 euro, co oznacza oszczędność do 36% w porównaniu z całkowitą ceną zakupu na Słowacji! Różnica na korzyść Czech wynosi około ośmiu euro. Natomiast na Węgrzech płaci się tylko kilka centów, a w Austrii trochę więcej euro. Szczególnie w przypadku naszego południowo-zachodniego sąsiada można jednak liczyć na towar wyższej jakości.
Polska
Anezka (46), Nowy Targ
Dwa miesiące temu rząd nałożył zerowy podatek na prawie całą żywność, ale w ciągu tych dwóch miesięcy ceny stale rosły. Nic z tym nie zrobimy.
Republika Czeska
Anna (53 lata), Strání, sprzedawczyni
Nie wiem, czy mamy tańsze jedzenie niż na Słowacji, ale Słowacy też tu robią zakupy. Obecnie wszystko wzrosło – zarówno na Słowacji, jak iw Czechach.
Jak zarządzają cenami u sąsiadów
Republika Czeska
- ceny żywności nie uregulowały jeszcze ani nie obniżyły podatku od wartości dodanej
- zwiększyć pomoc finansową dla grup szczególnie wrażliwych
Węgry
- od 1 lutego regulują ceny 6 rodzajów żywności: mąki pszennej, mleka krowiego 2,8% tłuszczu, oleju słonecznikowego, cukru pudru, udźca wieprzowego i piersi z kurczaka
- ceny zatrzymały się na poziomie sprzed 15 października 2021
Polska
- od 1 lutego mają zerowy podatek VAT na niektóre produkty spożywcze (chleb, produkty zbożowe, mięso, nabiał, soki)
- Obniżka VAT jest tymczasowa, będzie obowiązywać przez sześć miesięcy
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.