Spotkanie Digital9+ rozpoczęło współpracę z przedstawicielami organizacji biznesowych D9+ z Czech, Danii, Finlandii, Czech, Polski i Holandii pod przewodnictwem Czeskiej Federacji Przemysłu i Transportu oraz Jennifer Bachus. Z Ambasady USA w Pradze. Na spotkaniu przedstawiciele Biznesu D9+ przedstawili wspólny dokument, który był wstępem do kolejnej ministerialnej dyskusji.
„Z przyjemnością witam przedstawicieli Unii Europejskiej D9+ w rozwiniętych cyfrowo krajach Unii Europejskiej. Obecna sytuacja wokół nas pokazuje również, że współpraca i dzielenie się wspólnymi wartościami i to samo podejście jest właściwą drogą. podczas naszej Prezydencji Rady.” powiedział wicepremier ds. cyfryzacji Ivan Barto.
Delegacje zgodziły się, że silne stosunki transatlantyckie stanowią kluczowe ramy dla jednego z najpilniejszych wyzwań. Rada ds. Handlu i Technologii (TTC) jest zatem dla mnie nowym forum ułatwiającym i wspierającym współpracę między UE a Stanami Zjednoczonymi. Stty D9 + wspiera zasadę przejrzystości i tworzenie światowych standardów opartych na dostępności myśliwego. Skupiono się na wspólnym podejściu UE-USA do odpowiedzialnej i zrównoważonej transformacji cyfrowej. Główna umowa o transferze danych między UE a USA w zeszłym tygodniu została bardzo doceniona przez kraje D9 +.
„Mrok debaty uwydatnił potrzebę pomocy Ukrainie i potrzebę walki z dezinformacją. W tej chwili ważna jest współpraca z krajami wyznającymi te same wartości demokratyczne. Jestem zatem przekonany, że to spotkanie pomogło pogłębić przyszłą współpracę cyfrową w stosunki transatlantyckie”. dodał minister przemysłu i handlu Petr Oko.
Podczas roboczego lunchu prezentację wygłosił sekretarz stanu RP Janusz Cieszyski, który podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi ze szczególną falą uchodźców w Polsce. Ponadto Roberto Viola, Dyrektor Generalny Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. CONNECT, przedstawił przykłady wykorzystania europejskich tożsamości elektronicznych.
Cyfrowy D9 +
Nieformalna grupa stt Digital9+ powstała w 2016 roku z inicjatywy minister spraw zagranicznych Ann Linde i skupia aktywne i postępowe kraje UE w agendzie cyfrowej, promując wspólne stanowisko i podejście w ramach europejskich negocjacji. Są to: Czechy, Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Irlandia, Luksemburg, Holandia, Polska, Portugalia, Hiszpania i Holandia. Słowacja i Słowenia wzięły udział w spotkaniu grupy w Pradze.
Więcej informacji na temat ustawień D9 + można znaleźć w dokumencie podsumowującym prezydencję.
Kontakt z mediami:
Nikola Bukayov
komunikacja i PR
Kancelaria Wicepremiera ds. Cyfryzacji
bukajova.nikola@vlada.cz
+420 720 435 754
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.