Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła sprzedaż pierwszej dostępnej bez recepty pigułki antykoncepcyjnej w Stanach Zjednoczonych, raport AP i DPA.
Zdjęcie: Perrigo
Antykoncepcja hormonalna Opill będzie dostępna bezpłatnie i bez ograniczeń w Stanach Zjednoczonych.
Pigułkę o nazwie Opill należy przyjmować raz dziennie. Według jego producenta, irlandzkiej firmy Perrigo, powinien trafić do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych na początku 2024 roku.
Ten hormonalny środek antykoncepcyjny dla kobiet będzie dostępny bezpłatnie i bez recepty w aptekach, sklepach spożywczych, supermarketach i online w Stanach Zjednoczonych, bez ograniczeń wiekowych.
Prawie połowa nieplanowanych ciąż
Pigułki hormonalne od dawna są najpowszechniejszą formą antykoncepcji w Stanach Zjednoczonych, a dziesiątki milionów kobiet stosują je od lat 60. Do tej pory były one jednak dostępne wyłącznie na receptę.
Ucz się więcej Jedna czwarta kobiet obwinia antykoncepcję hormonalną za rozpad ich związku
Stowarzyszenia medyczne i grupy zajmujące się zdrowiem kobiet od dziesięcioleci naciskają na szersze podejście do antykoncepcji. Wskazują, że około 45% z sześciu milionów ciąż w Stanach Zjednoczonych każdego roku jest nieplanowanych. Nastoletnie dziewczęta lub kobiety o innym kolorze skóry lub o niskich dochodach zgłaszają większe przeszkody w uzyskaniu i uzyskaniu antykoncepcji na receptę.
Perrigo celuje w jedną piątą kobiet w wieku rozrodczym
Problemy, z jakimi borykają się kobiety, mogą dotyczyć np. opłacenia wizyty u lekarza, nieobecności w pracy czy znalezienia opiekunki do dziecka.
Perrigo twierdzi, że pigułka Opill może stanowić nową opcję kontroli urodzeń dla około 15 milionów amerykańskich kobiet, które obecnie nie stosują żadnej formy kontroli urodzeń lub polegają na mniej skutecznych metodach, takich jak prezerwatywy. Liczba ta odpowiada nawet jednej piątej kobiet w wieku rozrodczym w Stanach Zjednoczonych, dodaje AP.
Ucz się więcej Po amerykańskim zakazie aborcji lekarz chce założyć pływającą klinikę aborcyjną w Zatoce Meksykańskiej
Jednak liczba kobiet, które faktycznie otrzymają tę pigułkę, będzie również zależała od jej ceny, którą Perrigo planuje ogłosić jeszcze w tym roku. Większość dostępnych pigułek antykoncepcyjnych kosztuje obecnie od 15 do 30 dolarów miesięcznie, nie licząc współpłacenia przez firmę ubezpieczeniową. Leki dostępne bez recepty są zwykle znacznie tańsze niż leki na receptę, ale zwykle nie są objęte ubezpieczeniem, dodaje AP.
Dostępne bez recepty pigułki antykoncepcyjne są obecnie dostępne w większości krajów Ameryki Południowej, Azji i Afryki.
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.