1.12.2022 (Webnoviny.sk) – Administracja Prezydenta USA Joe Bidena planuje oznaczyć rosyjską organizację najemników Wagnerowie dla „zagraniczna organizacja terrorystyczna”. CNN o tym mówi.
Więcej na temat: Wojna na Ukrainie
Według anonimowego amerykańskiego urzędnika nie została jeszcze podjęta ostateczna decyzja i nie jest jasne, jakie jest prawdopodobieństwo, że administracja dokona tego wyznaczenia, biorąc pod uwagę żmudny proces prawny związany z podjęciem decyzji.
Tajny projekt Ministerstwa Obrony?
Wagnerowie to grupa najemników często nazywana nieoficjalnymi oddziałami rosyjskiego przywódcy Władimir Poutyn. Od momentu powstania w 2014 r. rozszerzyła swój zasięg na cały świat i została oskarżona o zbrodnie wojenne w Afryce, Syrii i na Ukrainie.
Rosyjski dysydent i obrońca praw człowieka Władimir Osieczkin mieszkający we Francji niedawno powiedział, że był w kontakcie z anonimowym byłym „Wagnerem”, który wyjawił mu, że nie jest to prywatna firma wojskowa, ale tajny projekt rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
Oligarcha Prigożyn przyznał się
rosyjski oligarcha Jewgienij Prigożyn, który jest znany jako „Lider Putina” za kontrakty cateringowe z Kremlem do niedawna zaprzeczał jakimkolwiek powiązaniom z Wagnerami, ale we wrześniu przyznał się do założenia i finansowania tej grupy najemników w 2014 roku i zaczął otwarcie mówić o ich udziale w wojnie na Ukrainie.
Kontrowersyjny Bonul Bödöra ponownie zdobył lukratywne, wielomilionowe kontrakty państwowe
Firma ochroniarska Bonul, na czele której stoi Miroslav Bödör, ojciec oskarżonego oligarchy Norberta Bödöra, po raz kolejny dobrze radzi sobie na rynkach publicznych.
Jak donosi jours Plus 7, firma zdobyła w tym roku dwa atrakcyjne kontrakty o wartości kilku milionów euro od państwa. Kontrowersyjna Esbéska straciła poświadczenie bezpieczeństwa, ale wciąż odnosi sukcesy w korporacyjnych konkursach. Otrzymał zlecenie Państwowej Administracji Rezerw Materiałowych i Poczty Słowackiej.
W czerwcu br. Bonul otrzymał zlecenie od Krajowej Administracji Rezerw Materiałowych. Przez dwa lata będzie chronił ośrodki firmy w Víľaš, Kysucky Nové Mesto, Slovenská Ľupča i Čachticy. Kwota kontraktu przekracza 750 tys. euro, ale jej łączna cena maksymalna, łącznie z opcją, może wzrosnąć nawet do 1,5 mln euro.
Ryzyko nadużycia zaufania
Państwowa spółka podała, że kryterium oceny ofert była najniższa oferowana cena, co przedstawiła firma Nitrian. Druga w kolejce Esbéska poprosiła o siedem tysięcy euro więcej za swoje usługi.
„Dostrzegamy i zdajemy sobie sprawę, że wynik tego przetargu może podważyć zaufanie obywateli i mediów do Administracji Państwowych Rezerw Materiałowych, ale firma nie została wykluczona z udziału w przetargu i nie może być racjonalnie wykluczona. Urząd powinien zawsze najpierw postępuj zgodnie z obowiązującymi przepisami i zrobiliśmy to zgodnie z prawem” – napisała w swoim zawiadomieniu Państwowa Administracja Rezerw Materiałowych.
Plus 7 jours zwraca uwagę na fakt, że zarządzanie rezerwami państwowymi miało w przeszłości problemy z powodu kontraktów z Esbéska de Bödör.
W 2018 roku ogłosił przetarg na ochronę swoich obiektów i inne usługi za 12 mln euro, ale kontrakt miał kilka problemów. Na przykład wybrany kandydat musiał mieć 120 pracowników zwolnionych ze służby wojskowej lub specjalny certyfikat bezpieczeństwa C4. Miały go tylko trzy firmy na Słowacji, w tym Bonul.
Przetargi szyte na miarę
Fundacja Stop Korupcji jako pierwsza zwróciła uwagę na sprawę, twierdząc, że przetarg był skrojony na miarę firmy Bödör. Urząd Zamówień Publicznych najpierw zablokował przetarg, potem go unieważnił.
W zeszłym roku zamknęli sprawę faktem, że rezerwy materialne państwa zostały ukarane grzywną w wysokości 12 500 euro za naruszenie prawa zamówień publicznych.
W 2020 roku Kajetána Kicurę na stanowisku szefa Administracji Państwowych Rezerw Materiałowych zastąpił Ján Rudolf. W ciągu pierwszego miesiąca urzędowania podpisał kilka umów z Bonulą. Tłumaczył to koniecznością pilnowania gmachów państwa. Ogłosili też dwa przetargi publiczne, oba wygrała firma DUG.
Firma nie była jednak w stanie przedstawić certyfikatów bezpieczeństwa. W ten sposób rozpoczęła się druga kompania zakonu, a był nią Bonul, Jan Rudolf bronił się wówczas ponad 7 dni.
Aż do dwukrotnego spadku sprzedaży
Firma ochroniarska Bödör otrzymała również w tym roku zamówienie na 2,4 mln euro wraz z podatkiem od Poczty Słowackiej.
Za tę kwotę Bonul musi monitorować transport gotówki między urzędami pocztowymi a usługami bankowymi w zachodniej Słowacji przez następne cztery lata. O zwycięzcy rynku ponownie zdecydowała cena, ponieważ oferta jedynego konkurenta była wyższa o 200 000.
Poczta podzieliła przetarg na trzy części zgodnie z geograficznym podziałem kraju, oddzielnie kupując usługi dla wschodniej, środkowej i zachodniej Słowacji. W zeszłym roku eseročka z Nitry wygrała dwa takie przetargi, w tym roku wygrała także trzeci.
Dane z portalu Finstat wskazują, że czasy największych sukcesów Bonulu chyba już minęły. W ciągu ostatnich dwóch lat sprzedaż SBS spadła znacząco, ponad dwukrotnie – z ponad 55 mln w 2019 r. do 22 mln w ubiegłym roku.
Mowa o poświadczeniu bezpieczeństwa, które spółka utraciła w zeszłym roku, a jej pozycja w zamówieniach publicznych jest znacznie osłabiona. Mimo to, oprócz poczty i państwowych rezerw materiałowych, z tą firmą nadal współpracuje Ministerstwo Gospodarki i Słowackie Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej.
Źródło WebNoviny.sk © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.