Sprzedaż i używanie petard zostanie zakazane na Słowacji, nowelizację podpisał Prezydent – ​​Strona Główna – Administracja

Na Słowacji sprzedaż i używanie niektórych wyrobów pirotechnicznych kategorii F2 i F3 będzie zabronione. Są to petardy lub petardy błyskowe i inne podobne produkty. Wynika to z nowelizacji ustawy o materiałach wybuchowych, przedmiotach wybuchowych i amunicji, którą podpisała prezydent Republiki Słowackiej Zuzana Čaputová – poinformował jej rzecznik Martin Strižinec.

Nowe przepisy, które mają obowiązywać od 2 stycznia 2024 r., mówią o zakazie używania petard, których głównym skutkiem jest hałas. Jednocześnie określa czas odpalania pozostałych fajerwerków, tj. 31 grudnia od godziny 18:00 do północy oraz 1 stycznia od północy do godziny 2:00 w nocy. Może być stosowany w miejscach oddalonych co najmniej o 250 m od szpitali, ośrodków leczniczych, hospicjów, domów pomocy społecznej, zakładów pomocy społecznej, stacji kwarantanny, schronisk i ośrodków ratowniczych dla zwierząt, przychodni weterynaryjnych z oddziałem dla hospitalizacji zwierząt lub ogrodów zoologicznych lub obiektów służących ratowanie chronionych zwierząt.

Ucz się więcej Sprzedaż i używanie petard zostanie zakazane na Słowacji

Zatwierdził również zmiany w prawie. W sklepach samoobsługowych zabrania się sprzedaży materiałów pirotechnicznych, które nie są do tego przeznaczone. Wyjątkiem jest sprzedaż produktów kategorii F1. Ustawa przewiduje również, że konsumenci, którzy zostali upoważnieni do jej używania przez gminę, mogą kupować wyroby pirotechniczne poza okresem zastrzeżonym.

Dostosowywany jest również proces uzyskiwania zezwoleń na wykonywanie sztucznych ogni, tak aby nie był uciążliwy administracyjnie i czasochłonny. Należy go również stosować w przypadku wyrobów pirotechnicznych zawierających wyroby pirotechniczne kategorii F4 i T2.

„Dokładny czas określony w obowiązującym prawie bardzo brakowało i przewidywał zbyt szerokie ramy czasowe, zwłaszcza w przypadku nieoczekiwanego użycia fajerwerków w ciągu dwóch dni, a zatem szereg przyczyn negatywnego wpływu na ludzi i zwierzęta, ponieważ nie mogli fizycznie i psychicznie przygotować lub zabezpieczyć zwierzęta w odpowiednim czasie, a tym samym wyeliminować negatywny wpływ fajerwerków na ich zdrowie fizyczne i psychiczne” – czytamy w uzasadnieniu przyjętej zmiany.

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *