Sondaż: Słowackie firmy doceniają niemieckie inwestycje

2022.5.19 (Webnoviny.sk) – Słowackie firmy uważają Niemcy za swojego najważniejszego partnera handlowego. Jednocześnie uważają niemieckich pracodawców za najlepszych w Europie. Słowaccy przedsiębiorcy doceniliby także jeszcze większy rozwój słowacko-niemieckich relacji biznesowych.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję STEM/MARK na próbie 100 dyrektorów, menedżerów lub właścicieli firm technologicznych. Badanie zostało zlecone przez niemiecką grupę Rheinmetall, która przygotowuje się do realizacji swoich programów inwestycyjnych na Słowacji.

Poszukiwane są inwestycje niemieckie

56% przedstawicieli słowackich firm stwierdziło, że firmy niemieckie uważają za swoich najważniejszych partnerów biznesowych. Liczba ta była jeszcze wyższa w segmencie produkcyjnym. Na drugim miejscu są firmy czeskie z 25%, a następnie Polska z 6%.

Każda z badanych firm zatrudniających ponad 250 pracowników uważa, że ​​słowacko-niemieckie relacje biznesowe są korzystne. Pogląd ten podziela 65% małych firm zatrudniających do 50 osób.

Wsparcie dla pogłębiania relacji

Niemcy znajdują się na szczycie listy krajów, z którymi słowaccy przedsiębiorcy chcą nawiązać jeszcze bliższe relacje biznesowe – 37% firm wymieniło je jako pierwszy wybór. Czechy są na drugim miejscu z 33%.

Francja zgłosiła 16 procent respondentów. Żaden z menedżerów firm, z którymi się skontaktowano, nie wspomniał w ankiecie o Wielkiej Brytanii ani Szwecji.

Niemieccy pracodawcy są postrzegani pozytywnie

69% słowackich przedsiębiorców uznało niemieckie firmy za najlepszych pracodawców. W kategorii dużych pracodawców (powyżej 250 osób) jest tak aż 86% respondentów.

Na drugim miejscu uplasowała się Austria z 39%, a następnie Czechy z 26%. Na ostatnim miejscu uplasowała się Wielka Brytania z 4%.

Poziom stosunków słowacko-niemieckich jest znakomity

80% ankietowanych słowackich przedsiębiorców określiło stosunki handlowe swojego kraju z Niemcami jako korzystne lub bardzo korzystne. Ta opinia dominuje w odpowiedziach słowackich firm, niezależnie od ich wielkości.

81% respondentów z zadowoleniem przyjęłoby utworzenie sieci przemysłowej w Europie Środkowej, opartej na współpracy lokalnych firm z grupą Rheinmetall.

Pozytywna ocena UE i jej relacji z Węgrami

Rheinmetall pytał także słowackie firmy o ich opinię na temat członkostwa w UE. Aż 92% respondentów pozytywnie ocenia wpływ członkostwa na własny biznes. Tylko trzech respondentów jest przekonanych inaczej.

Zapytani o ich poglądy na słowacko-węgierskie relacje biznesowe, 38% słowackich liderów biznesu odpowiedziało, że jest za, a 58% uważa ich za neutralnych. Tylko 4% respondentów uważało, że słowacko-węgierskie stosunki handlowe są niekorzystne.

Dlaczego Rheinmetall zlecił dochodzenie?

„Inwestujemy dużo w realizację naszej wizji środkowoeuropejskiej sieci przemysłu obronnego, która współpracuje z wyspecjalizowanymi firmami i obejmuje formalne i nieformalne partnerstwa produkcyjne. Konfederacja ma na celu konkurowanie z uznanymi gigantami na rynku systemów obronnych” – powiedział Oliver. Mittelsdorf, wiceprezes ds. sprzedaży pojazdów taktycznych w Rheinmetall, odpowiedzialny za sieć partnerstw przemysłowych na Słowacji, w Czechach i na Węgrzech.

„Chcieliśmy poznać opinię słowackich przedsiębiorców na temat współpracy z takimi niemieckimi firmami jak nasza. Wyniki nas usatysfakcjonowały i zachęciły” – podsumowuje Oliver Mittelsdorf.

Badanie przeprowadzono od 22 marca do 1 kwietnia 2022 roku.

serwis informacyjny

Źródło WebNoviny.sk © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *