Solidarność z ukraińskim sportem wyrazili przedstawiciele Polski, Czech, Słowacji, Estonii, Litwy i Łotwy

W czwartek 23 lutego 2023 r. przedstawiciele rządów Polski, Czech, Słowacji, Estonii, Litwy i Łotwy uczestniczyli w spotkaniu, które wyrazili solidarność z ukraińskimi sportowcami i całym środowiskiem sportowym. Wydarzenie odbyło się w Warszawie z inicjatywy Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka oraz przy udziale Ministra Młodzieży i Sportu Ukrainy Vadyma Huttsajta.

Negocjacje dotyczyły innych możliwych działań dyplomatycznych w zakresie sankcji sportowych nałożonych na Rosję i Białoruś oraz sposobów pomocy ukraińskim sportowcom.

„Uzgodniliśmy, że nie ma usprawiedliwienia dla łagodzenia sankcji sportowych nałożonych na sportowców z Rosji i Białorusi, zwłaszcza w przededniu rocznicy brutalnego i nieuzasadnionego ataku Rosji na Rosję. „Ukraino”. — powiedział polski minister Kamil Bortniczuk.

Peter Dedík, Dyrektor Generalny Sekcji Sportu, wziął udział w spotkaniu w imieniu Ministerstwa Edukacji: „Omówiliśmy wspólne rekomendacje i przyszłą komunikację z MKOl, międzynarodowymi federacjami sportowymi i krajowymi związkami sportowymi, zwłaszcza w odniesieniu do udziału rosyjskich i białoruskich sportowców w innych światowych i europejskich imprezach” – dodał. – powiedział po spotkaniu.

Z tej okazji przedstawiciele obu krajów wydali wspólne oświadczenie wzywające do dalszego wsparcia ukraińskiego środowiska sportowego.

Wspólne oświadczenie przedstawicieli rządów Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Słowacji w sprawie solidarności z ukraińskim środowiskiem sportowym:

Jako przedstawiciele rządów Republiki Czeskiej, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Słowacji raz jeszcze zdecydowanie potępiamy barbarzyńską, nielegalną, niesprowokowaną agresję wszystkimi nieuzasadnionymi środkami Rosji przeciwko Ukrainie i wzywamy do silnej solidarności z odpowiedzialnymi ukraińskimi sportowcami, trenerami i sportowców, tym bardziej w przededniu rocznicy haniebnego ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.

Dziękujemy Ministrowi ds. Młodzieży i Sportu Ukrainy oraz Prezydentowi Narodowego Komitetu Olimpijskiego Ukrainy Panu Vadymowi Guttsaitowi za bieżące informacje o sytuacji na Ukrainie i ukraińskim sporcie, doceniamy wizję dalszych działań w tych okolicznościach, którym podzielił się z uczestnikami spotkania.

W związku z toczącą się na forum międzynarodowym dyskusją na temat sankcji wobec Rosji i Białorusi w dziedzinie sportu, jako przedstawiciele krajów sąsiadujących, mamy szczególny obowiązek zajęcia stanowiska, że ​​Rosja i Białoruś nie powinny być dopuszczone do udziału w międzynarodowych rozgrywkach sportowych konkursy w dowolnej formie. Biorąc pod uwagę nasze historyczne doświadczenia, jesteśmy głęboko przekonani, że złagodzenie sankcji wprowadzone rok temu byłoby błędnym sygnałem, którym rosyjski reżim i jego propaganda mogłyby legitymizować swoje zbrodnie.

Od wybuchu wojny zawody sportowe na Ukrainie zostały odwołane, a wielu ukraińskich sportowców zostało zmuszonych do obrony ojczyzny. Obecnie na Ukrainie nie ma warunków do standardowego szkolenia sportowców. Wiele boisk sportowych zostało zniszczonych, stadiony zamknięte, aw wielu przypadkach służą jako schrony. Niektóre kluby musiały przenieść się na zachód kraju. Uważamy, że nadszedł czas, aby zacząć myśleć i dyskutować o możliwościach wsparcia odnowy ukraińskiego systemu sportowego i infrastruktury sportowej.

W tych przerażających okolicznościach, podczas gdy wielu ukraińskich sportowców broni swojego kraju i wypełnia swoje obywatelskie obowiązki, inni rywalizują na całym świecie. Konkurs stał się misją patriotyczną. Promuje przekonanie, że sportowcy robią coś znaczącego dla swojego kraju, nawet jeśli nie bronią fizycznie swoich rodzin i społeczności, jak wielu innych. Sportowa postawa, podobnie jak duch wolności, musi pozostać nienaruszona. Dyplomacja sportowa odgrywa w tym zakresie bardzo ważną rolę. Ich dokonania dają nadzieję i poczucie dumy całemu narodowi. Wzywamy do niezachwianego i ciągłego wsparcia ze strony wszystkich aktorów międzynarodowego sportu, ukraińskich sportowców, którzy są także niewypowiedzianymi bohaterami tej wojny. Nadszedł czas, aby okazać z nimi jedność i solidarność.

Jednocześnie ze smutkiem przyjmujemy wiadomości o każdej śmierci członka społeczności sportowej na Ukrainie, który stracił życie z powodu rosyjskiej broni. Rodzinie i przyjaciołom składamy szczere kondolencje, podziwiając ich odwagę i bohaterstwo. Każda śmierć ukraińskiego sportowca na polu walki to straszna i niepowetowana strata dla świata sportu.

W związku z tym, że minął rok od początku rosyjskiego barbarzyństwa, ponownie apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, ludzi na całym świecie, dla których rywalizacja sportowa jest niemożliwa bez zasad fair play, o poszanowanie i solidarność ze wszystkimi jej Uczestnicy. Szczególnie w międzynarodowej społeczności sportowej apelujemy o dalsze wsparcie i solidarność z ukraińskimi sportowcami. Sport ma zdolność wzbudzania silnych emocji i łączenia społeczności. Potrafi łączyć ludzi i podkreślać niezniszczalne wartości. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, ukraińska społeczność sportowa zasługuje na ciągłe i zjednoczone wsparcie.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *