Wielu z nas nie pasjonuje się pracą, którą wykonuje na życie. Nie kryjemy rozczarowania, złości i smutku. Jednak zdecydowana większość ludzi nie ma wyboru i musi liczyć się z coraz wyższymi rachunkami. Uderzające jest jednak to, że na Słowaków wpływa także rodzaj pracy zlokalizowanej na obrzeżach Unii Europejskiej.
Dziś, podobnie jak w czasach socjalizmu, ci, którzy nie pracują, nie idą już do więzienia. Możemy swobodnie prowadzić działalność gospodarczą, mieć więcej pracy, pracować z domu lub np. zarabiać na handlu na giełdzie, handlu lub wynajmowaniu czegokolwiek czy obstawianiu wydarzeń sportowych. Nawet wygraj na loterii i ciesz się tym. Dopóki płacisz podatki i nie łamiesz prawa, rób dosłownie co chcesz.
Jednak przeklinanie warunków i środowiska pracy wcale nie musi być całkowicie „niestosowne”. Tak, ktoś powie, że jeśli nie podoba Ci się Twoja obecna praca, to idź do innej, wyjedź za granicę, załóż firmę. Jednak nie każdy ma odpowiednie kwalifikacje lub może całkowicie swobodnie spakować się i wyjechać. Jednak dane z porównań wewnątrz Unii Europejskiej są smutne dla Słowaków.
Ogólnie do 40,7 proc. miejsc pracy w naszym kraju – wynika z raportu Instytutu Eurofound należy do kategorii pracy napiętej lub trudnej. W szczególności istnieją trzy kategorie obejmujące szereg zawodów niezwykle napiętych, bardzo napiętych i umiarkowanie napiętych.
Lukratywne oferty pracy wywołały sensację: pensje zaczynały się od 3,5 tys. euro!
Dzięki tym statystykom Słowacja jest jednym z najgorszych krajów w UE pod względem udziału wyjątkowo ciasnych stanowisk pracy na rynku pracy. W sumie jest tu 5,5 proc., a w gorszej sytuacji pod tym względem są jedynie Cypr (5,7 proc.) i Chorwacja (5,6 proc.).
Razem 40,7% w przeciwnym razie jest to najwyższy wynik w całej UE. Od 35 do 40 procent to Polacy, Francuzi, Irlandczycy i Czesi. Niezależnie od tego, w takiej Irlandii wiele z tych „złych” prac wykonują ludzie z Czech, Słowacji i Polski.
Podobnie Słowacja króluje także w statystykach udziału miejsc pracy, w których są one tworzone albo tylko w nocy, albo dla zespołów operacyjnych nawet w nocy. Stanowi to 11,1% zatrudnionych. Na kolejnym miejscu znajduje się Malta z mniej niż 9 procentami, Finlandia, Włochy i Słowenia z około 6 procentami, przy średniej UE wynoszącej około 4,5 procent. W Polsce natomiast stanowi zaledwie 2 proc. populacji, co jest niewiarygodne.
Duża firma przyjeżdża na Słowację: zatrudni setki osób!
Źródło: Prawda | Zdjęcie: Pixabay
„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.