Słowacja kontroluje ciekawy trend na rynku nieruchomości. Słowacy nie są zbyt chętni do wynajmu mieszkań i preferują własność prywatną.
Aż 91% mieszkań na Słowacji jest własnością prywatną. W ramach Unii Europejskiej (UE) Słowacja zajmuje drugie miejsce w tym rankingu, zaraz za Rumunią. Słowacy mają tendencję do posiadania własnych mieszkań, powodem jest niedostępność mieszkań na wynajem.
Tak wynika z corocznego raportu międzynarodowej kancelarii prawnej CMS oraz globalnej firmy doradczej CBRE na rynku nieruchomości.
Ograniczenie inwestycji mieszkaniowych
Wzrost gospodarczy i swobodna polityka gospodarcza państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) doprowadziły do wzrostu cen mieszkań i nieruchomości mieszkaniowych oraz znacznie ograniczyły możliwości inwestowania w mieszkania.
Według analiza nie inaczej jest też na Słowacji, a konsekwencja jest taka mieszkanie w podnajmie jest coraz popularniejszym wyborem i wydaje się, że trend ten nie zmieni się w najbliższym czasie. Deweloperzy mieszkaniowi postrzegają mieszkania na wynajem jako atrakcyjną alternatywę dla nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż.
Podwójne stawki
„Sondaże są jasne. Słowacja zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem udziału mieszkań prywatnych – aż 91%. Potrzeba finansowania hipotecznego, sytuacja gospodarcza w regionie bratysławskim, ale także niewystarczająca podaż mieszkań spowodowały, że cena za metr kwadratowy (m2) w ciągu ostatnich sześciu lat podwoiła się.– wyjaśnił Ľubor Procházka, dyrektor handlowy CBRE Słowacja.
Zdaniem Lukáša Hejduka z CMS, strategie inwestorów ulegną zmianom. „Te aspekty prawdopodobnie przyniosą znaczące zmiany we wszystkich krajach europejskich. Oczekujemy, że branża będzie nadal poszukiwać najlepszych sposobów generowania dochodów poprzez przekształcanie biur w mieszkania na wynajem.” on dodał.
Tanie miasta
W przeciwieństwie do innych miast w UE, wg analiza nadal uważają miasta w regionie CEE za relatywnie tanie. Miesięczny czynsz za jednopokojowe mieszkania zaczyna się od 300 euro w Bukareszcie, do 650 euro w Warszawie.
W Bratysławie ceny wynajmu różnią się w zależności od wielkości mieszkania, a zwłaszcza lokalizacji. Analiza obliczyli, że jednopokojowe mieszkania o powierzchni 30-40 m2 kosztują od 400 euro miesięcznie, podczas gdy miesięczne czynsze najdroższych mieszkań w centrum miasta o powierzchni powyżej 100 m2 sięgają 2500 euro.
Pomimo faktu, że ustawodawstwo w celu spełnienia nowych wymagań w sektorze mieszkań na wynajem stale ewoluuje, zawsze zgodnie z analiza sprzyja inwestorom instytucjonalnym.
Analiza zwraca też uwagę, że w ostatnich latach wprowadzono specjalne regulacje przyjazne inwestorom. Na tej podstawie mogą skorzystać z umów najmu na czas określony lub nieokreślony. Jednocześnie zwraca uwagę, że ustawodawstwo w regionie CEE faworyzuje właścicieli mieszkań.
źródło: TASR
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.