Cały świat motoryzacyjny borykał się w ostatnich tygodniach z kilkoma problemami. Niektóre z nich są również powiązane z rosnącymi cenami paliw, które są ściśle powiązane z tym, co dzieje się w Europie Wschodniej. Ponadto rozwój ten wkrótce przyniesie naszym stacjom obsługi nieprzyjemny paradoks, który w szczególności zirytuje właścicieli samochodów z silnikiem Diesla.
Diesel wkrótce stanie się droższy niż benzyna
Jeśli posiadasz samochód, z pewnością nie przegapiłeś bardzo wysokich cen paliwa. Wynika to również z wysokiej ceny baryłki ropy Brent na światowym rynku surowcowym.** Choć prawdą jest, że obecna cena Ropy Brent jest niższa niż jego długoterminowa najwyższa cena z 8 marca 2022 niższa, ponad 100 USD za baryłkę to wciąż dużo**. Sytuacji nie pomogłyby też sankcje, które powinny mieć na celu ewentualny zakaz importu ropy z Rosji.
Zmiany cen ropy Brent w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
Dlatego ten paradoks nie zależy tylko od ceny samego oleju. To już może być rzeczywistość w najbliższych tygodniach, gdy cena oleju napędowego wzrośnie powyżej ceny benzyny. Podobne zjawisko obserwujemy za granicą. Na przykład na najbliższej stacji benzynowej Avanti we wsi Wolfsthal w Austrii cena benzyny w momencie pisania tego tekstu wynosi 1688 euro/l, a oleju napędowego o dziewięć centów.
Czy dzieje się to też w naszym kraju?
Obserwujemy również rozwój cen oleju napędowego dla naszych pomp. W pierwszym tygodniu tego roku różnica między benzyną a olejem napędowym na naszym rynku wyniosła 0,096 euro za litr na korzyść oleju napędowego.. W tygodniu, w którym rozpoczęła się rosyjska okupacja Ukrainy, a wraz z nią pierwsza runda rozległych sankcji gospodarczych, przepaść zmniejszyła się o 0,002 euro, co wciąż było dość niepozorne. Jednak przy dzisiejszych cenach (1 735 euro/benzyna, 1 719 euro/l oleju napędowego) ta różnica wynosi tylko 0,016 euro na korzyść oleju napędowego na niektórych stacjach paliw.. Od początku tego roku różnica w cenie zmniejszyła się aż o 8 groszy za litr.
Przed portal TVNOVINY.sk Stanislav Panis, analityk J&T Bank, powiedział, że podobny scenariusz, który widzę np. w Austrii i wielu innych krajach europejskich, może wkrótce zmaterializować się na naszych rynkach. Powodem jest nie tylko cena baryłki ropy. Wzrost ceny oleju napędowego jest również ściśle powiązany ze wzrostem ceny dodawanego do niego biokomponentu.. Ten biokomponent został przygotowany olej rzepakowyktórego ceny, według Panisa, od kilku lat są na szczycie.

Rozwój cen rzepaku w ciągu ostatnich 5 lat.
Wysokie ceny pomimo niższych podatków
Kolejnym niekorzystnym czynnikiem wpływającym na cenę oleju napędowego jest jego brak. Analityk Stanislav Panis w wywiadzie TVNOVINY.sk Ponadto zauważa, że światowe zużycie oleju napędowego już pobiło historyczne rekordy jesienią 2021 r. i oczekuje się, że będzie nadal rosło. Jednocześnie jednak dodaje, że podaż oleju napędowego na rynku znacząco spada ze względu na najniższe od 15 lat rezerwy. Paradoks wysokiej ceny oleju napędowego jest tym bardziej szokujący, że na Słowacji akcyza na ten rodzaj paliwa wynosi 36,8 centa za litr. W przypadku benzyny wynosi do 51,4 centa za litr lub 14,6 centa mniej.
Wzrost cen paliw na Słowacji rozpoczął się kilka miesięcy temu. Sąsiednie kraje, takie jak Węgry i Polska, zareagowały zamrożeniem cen paliw i obniżeniem podatku VAT. Ponadto w ostatnich dniach również rząd czeski zaczął zajmować się tym problemem, w wyniku czego obniżono akcyzę na olej napędowy i benzynę o 1,5 SEK za litr. Ta zmiana u naszych sąsiadów rzeki Morawy wejdzie w życie 1 czerwca 2022 r. i będzie obowiązywać do 30 września 2022 r.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.