Po prostu zarejestruj się.
Słowacka Biblioteka Narodowa (SNK) uruchomiła portal DIKDA – Biblioteka Cyfrowa SNK, która oferuje zarejestrowanym czytelnikom bezpłatnie ponad milion nieodpłatnych, komercyjnie niedostępnych utworów (OND). Według rzeczniczki biblioteki, Kataríny Štefanides Mažáriov, czytelnicy mogą wyszukiwać online z dowolnego miejsca w Europejskim Obszarze Gospodarczym cyfrowe kopie książek, czasopism, artykułów, fotografii i rękopisów od wynalezienia druku do początku XXI wieku.
Przypomniała, że SNK dotychczas zapewniało nieograniczony dostęp do wszystkich zdigitalizowanych materiałów wyłącznie na terenie swojej siedziby. Poza nimi zarejestrowani użytkownicy mogli pracować jedynie z tzw. utworami nieodpłatnymi.
„Intensywne negocjacje pomiędzy SNK a OZZ LITA, partnerem projektu, zaowocowały w ubiegłym roku zawarciem rozszerzonego zbiorowego porozumienia licencyjnego. Dzięki DIKDA pozwala nam to bezpłatnie udostępniać szerokiej publiczności cyfrowe kopie OND, nawet poza terenem naszej siedziby” – wyjaśniła dyrektor generalna SNK Katarína Krištofová.
Biblioteka jest otwarta 24 godziny na dobę i nie jest zamknięta nawet w święta. „Liczba obiektów dostępnych dla użytkowników stale wzrasta w związku ze stopniowym dodawaniem OND. Jesteśmy upoważnieni do ich publikacji w trybie online zgodnie z upływem sześciomiesięcznego okresu dla części szczegółowej, w którym musi być opublikowana na portalu Urzędu Unii Europejskiej (UE) ds. Własności Intelektualnej” – podkreślił dyrektor zarządzający SNK.
Dodała, że OND, nawet relatywnie aktualne, stanowią zdecydowaną większość wszystkich skanowanych obiektów. Jednocześnie większość prac, które nie są jeszcze swobodnie dostępne online na stronie dikda.snk.sk, stanie się nimi w nadchodzących tygodniach lub miesiącach. DIKDA jest wynikiem digitalizacji, którą SNK rozpoczęło w 2012 roku wraz z realizacją największego projektu digitalizacji literatury na Słowacji „Biblioteka Cyfrowa i Archiwum Cyfrowe”.
W ciągu trzech lat udało się zdigitalizować i z powodzeniem przetworzyć ponad 1,25 miliona własnych Słowaków i nadal kontynuuje tę działalność. „Systematyczna digitalizacja zasobów bibliotecznych i archiwalnych, a następnie udostępnianie ich kopii cyfrowych jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony fizycznych książek i dokumentów przed nieuchronną degradacją” – podsumowała Krištofová.
(TASR)
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.