Słowacka Biblioteka Narodowa oferuje ponad milion książek bezpłatnie i w Internecie

Po prostu zarejestruj się.

Słowacka Biblioteka Narodowa (SNK) uruchomiła portal DIKDA – Biblioteka Cyfrowa SNK, która oferuje zarejestrowanym czytelnikom bezpłatnie ponad milion nieodpłatnych, komercyjnie niedostępnych utworów (OND). Według rzeczniczki biblioteki, Kataríny Štefanides Mažáriov, czytelnicy mogą wyszukiwać online z dowolnego miejsca w Europejskim Obszarze Gospodarczym cyfrowe kopie książek, czasopism, artykułów, fotografii i rękopisów od wynalezienia druku do początku XXI wieku.

Przypomniała, że ​​SNK dotychczas zapewniało nieograniczony dostęp do wszystkich zdigitalizowanych materiałów wyłącznie na terenie swojej siedziby. Poza nimi zarejestrowani użytkownicy mogli pracować jedynie z tzw. utworami nieodpłatnymi.

„Intensywne negocjacje pomiędzy SNK a OZZ LITA, partnerem projektu, zaowocowały w ubiegłym roku zawarciem rozszerzonego zbiorowego porozumienia licencyjnego. Dzięki DIKDA pozwala nam to bezpłatnie udostępniać szerokiej publiczności cyfrowe kopie OND, nawet poza terenem naszej siedziby” – wyjaśniła dyrektor generalna SNK Katarína Krištofová.

Biblioteka jest otwarta 24 godziny na dobę i nie jest zamknięta nawet w święta. „Liczba obiektów dostępnych dla użytkowników stale wzrasta w związku ze stopniowym dodawaniem OND. Jesteśmy upoważnieni do ich publikacji w trybie online zgodnie z upływem sześciomiesięcznego okresu dla części szczegółowej, w którym musi być opublikowana na portalu Urzędu Unii Europejskiej (UE) ds. Własności Intelektualnej” – podkreślił dyrektor zarządzający SNK.

Dodała, że ​​OND, nawet relatywnie aktualne, stanowią zdecydowaną większość wszystkich skanowanych obiektów. Jednocześnie większość prac, które nie są jeszcze swobodnie dostępne online na stronie dikda.snk.sk, stanie się nimi w nadchodzących tygodniach lub miesiącach. DIKDA jest wynikiem digitalizacji, którą SNK rozpoczęło w 2012 roku wraz z realizacją największego projektu digitalizacji literatury na Słowacji „Biblioteka Cyfrowa i Archiwum Cyfrowe”.

W ciągu trzech lat udało się zdigitalizować i z powodzeniem przetworzyć ponad 1,25 miliona własnych Słowaków i nadal kontynuuje tę działalność. „Systematyczna digitalizacja zasobów bibliotecznych i archiwalnych, a następnie udostępnianie ich kopii cyfrowych jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony fizycznych książek i dokumentów przed nieuchronną degradacją” – podsumowała Krištofová.

(TASR)

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *