Powodem, dla którego Słowacja dołączyła do Polski i Węgier, jest próba ochrony lokalnych rolników przed nadwyżkami zboża z terytorium ich wojującego sąsiada, pisze agencja statystyczna Statista.
Szerokie posunięcie, ogłoszone przez Polskę i Węgry w weekend, a Słowację w poniedziałek, natychmiast spotkało się z krytyką Brukseli, podczas gdy reakcja Kijowa przybrała bardziej pojednawczy ton.
„Ważne jest, aby podkreślić, że polityka handlowa należy do wyłącznej kompetencji UE i dlatego jednostronne działania są niedopuszczalne” – powiedział rzecznik Komisji Europejskiej w przesłanym e-mailem oświadczeniu.
„W tych trudnych czasach niezbędna jest koordynacja i harmonizacja wszystkich decyzji w ramach UE” – dodał w oświadczeniu.
Tymczasem ukraińskie Ministerstwo Polityki Rolnej i Przemysłu Spożywczego wyraziło ubolewanie z powodu decyzji Polski o ograniczeniu importu produktów rolnych z Ukrainy, podkreślając wolę znalezienia wspólnego korzystnego rozwiązania.
„Rozumiemy, że polscy rolnicy są w trudnej sytuacji, ale podkreślamy, że rolnicy ukraińscy są obecnie w jeszcze gorszej sytuacji” – napisano w komunikacie resortu, podsumowując, że „kryzys powinien zachęcić nasze kraje do jeszcze ściślejszej współpracy we wszystkich obszary”. sektorów w celu rozwiązania głównej przyczyny tych problemów – rosyjskiej agresji”.
Ukraina, jeden z czołowych światowych eksporterów pszenicy, kukurydzy i olejów roślinnych, dostarczała przed wojną dużą część swoich zbóż na rynki międzynarodowe, głównie do Afryki Północnej i Azji. Jednak po inwazji Rosji na Ukrainę niektóre porty czarnomorskie tego kraju zostały tymczasowo zablokowane, co spowodowało, że duże ilości (taniego) ukraińskiego zboża pozostały w krajach sąsiednich, takich jak Polska, Węgry i Rumunia. Wynikająca z tego nadwyżka podaży doprowadziła do obniżenia cen, powodując znaczne trudności ekonomiczne dla lokalnych rolników.
Największymi producentami rolnymi w UE są głównie Polska i Rumunia, które generalnie importują niewiele lub wcale nie importują zboża z Ukrainy. Według danych z bazy ONZ Comtrade sytuacja znacząco zmieniła się w 2022 roku.
Eksport zboża z Ukrainy do Rumunii, Polski, Węgier i Słowacji w 2021 roku gwałtownie wzrósł z łącznie 24 milionów dolarów (około 21,6 miliona euro) do 2,4 miliarda dolarów (około 2,2 miliarda euro) w 2022 roku.
Więcej infografik znajdziesz pod adresem Dodatek
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.