Słowacja wciąż nie ma woli zmiany prawa

Według socjologów lepiej sytuują się kraje, w których edukacja o tolerancji i prawach człowieka jest już nauczana w szkołach.

Słowacja jest jednym z sześciu krajów w Unii Europejskiej, które nie zezwalają na żadne formy związków cywilnych dla osób tej samej płci. Ani małżeństwo, ani zarejestrowany związek partnerski. Pytanie pojawiło się ponownie w tych dniach po tragicznych wydarzeniach w Bratysławie. Zdaniem ekspertów – znowu bez woli politycznej czy społecznej, by cokolwiek zmienić.

Rząd Ivety Radičovej opracował już krajową strategię wspierania i ochrony praw człowieka, która obejmowała plan zagwarantowania większej liczby praw mniejszości LGBT+. To jednak zmobilizowało kilka społeczności.

Obejrzyj pełny raport RTVS:

Są jednak kraje, w których Kościół ma silną pozycję, a mimo to dominuje ustawodawstwo. Na przykład niektórzy członkowie Kościoła ewangelickiego już teraz wypowiadają się na temat praw osób o mniejszościowej orientacji seksualnej na Słowacji.

„Wstawiamy się za osobami LGBT+, ponieważ widzimy, że są wśród nas wykorzystywane werbalnie i fizycznie. Musimy interpretować Biblię przede wszystkim w oparciu o wiedzę o tym, kiedy powstały pisma biblijne. . . A także na podstawie wiedzy o czasie i życiu dzisiejszych ludzi”, powiedziała Anna Polsková, ewangelicki proboszcz.

W Europie liderami pod względem równouprawnienia są kraje skandynawskie i kraje Beneluksu. Poza Słowacją tylko Bułgaria, Łotwa, Litwa, Polska i Rumunia nie przyjęły ustawodawstwa w ramach UE.

„To są kraje byłego bloku wschodniego, więc przez co najmniej 40 lat społeczeństwo obywatelskie nie mogło się tu rozwijać, te tematy nie były poruszane”, wyjaśnił Martin Macko z inicjatywy Inakosť.

Edukacja na rzecz tolerancji i praw człowieka

Według socjologów lepiej sytuują się kraje, w których edukacja o tolerancji i prawach człowieka jest już nauczana w szkołach.

„Nic takiego nie mamy. I ogólnie mówiąc, jak też w naszym kraju uczy się edukacji obywatelskiej, która jest bardziej edukacją w pewnych kategoriach pojęciowych i schematach interpretacyjnych niż edukacją w zakresie empatii, tak, że niektóre dzieci są nie odrzucony z przyjaznej społeczności z jakiegokolwiek innego powodu. poinformowała Zuzana Kusá z Instytutu Socjologii Słowackiej Akademii Nauk (SAV).

Doświadczenia krajowe wskazują jednak, że gdy uchwalane są przepisy, jest to jedno z najpopularniejszych przepisów. Ponieważ większość stwierdzi, że nie ma to na nich negatywnego wpływu w prawdziwym życiu.

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *