Zrobi to z czterema innymi krajami UE. Nie jesteśmy przeciwko Ukrainie, po prostu chronimy naszych rolników – zgodzili się ministrowie rolnictwa Słowacji, Polski, Węgier i Rumunii.
Pięć krajów Unii Europejskiej przedłuży zakaz importu ukraińskiego zboża w celu ochrony interesów swoich rolników. Ale pozwolą mu przedostać się przez swoje terytorium do innych części świata po tym, jak Rosja zawiesiła umowę o bezpiecznym eksporcie zboża z czarnomorskich portów Ukrainy. Poinformowali o tym w środę ministrowie rolnictwa Polski, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii. TASR odebrał wiadomość od AP.
Ministrowie podpisali w środę w Warszawie wspólne oświadczenie przed unijnymi rozmowami w tej sprawie, które zaplanowano na przyszły tydzień w Brukseli. W oświadczeniu napisano, że popierają dalszy transport zboża z Ukrainy przez ich terytorium, ale utrzymają zakaz importu do ich kraju do końca 2023 roku.
„Ta koalicja nie jest przeciwko komukolwiek, nie jest przeciwko Ukrainie ani UE, jest w interesie naszych rolników” – powiedział polski minister rolnictwa Robert Telus po spotkaniu z partnerami i podjął decyzję o przedłużeniu zakazu poza 15 września.
Wszystko z wyjątkiem Bułgarii graniczy z Ukrainą, która została dotknięta decyzją Rosji z poniedziałku 17 lipca o wycofaniu się z przełomowej umowy wynegocjowanej przez ONZ z Turcją w sprawie bezpiecznego transportu zboża przez Morze Czarne do krajów, w których miliony ludzi głodują. Ukraina jest głównym eksporterem pszenicy, jęczmienia, oleju roślinnego i kukurydzy.
Pięciu ministrów rolnictwa i polski premier Mateusz Morawiecki powiedziało, że ukraińskie zboże było wcześniej blokowane w ich kraju. Doprowadziło to do nadwyżki, która obniżyła ceny dla ich rolników i nie chcą, aby to się powtórzyło. Obecnie zboże przemieszcza się przez te kraje na inne rynki w zapieczętowanych i monitorowanych przesyłkach.
Wezwali również UE do opracowania mechanizmów dostarczania ukraińskiego zboża i innych artykułów żywnościowych do miejsc przeznaczenia bez szkody dla przemysłu rolnego w krajach tranzytowych. „UE powinna stworzyć odpowiednie przepisy i narzędzia infrastrukturalne, aby w dłuższej perspektywie uregulować transport ukraińskiego zboża” – powiedział Telus. „Chcemy pomóc Ukrainie w tranzycie” – dodał.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała we wtorek (18 lipca), że jest „głęboko zaniepokojona decyzją Rosji o zamknięciu czarnomorskiego korytarza zbożowego”, podkreślając, że prowadzi to do braku bezpieczeństwa żywnościowego w wrażliwych krajach na całym świecie.
„Unia Europejska będzie nadal wszelkimi sposobami działać, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe osobom znajdującym się w trudnej sytuacji” – powiedziała von der Leyen.
Według niej do całej Europy wyeksportowano ponad 45 mln ton zbóż, nasion oleistych i innych produktów.
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.