Słowacja poprawiła się nieco w indeksie krajów przyjmujących, podatek od grzechu jest czasem nakładany na e-papierosy bez nikotyny

W tegorocznej edycji Indeksu Państw Gospodarzy, który monitoruje regulacje dotyczące stylu życia obywateli w krajach europejskich, lepiej wypadła Słowacja.

Z aktualnej edycji indeksu wynika, że ​​większość krajów europejskich stale poszerza zakres interwencji w życie codzienne swoich obywateli.

Kilka stanów opodatkowuje słodkie napoje

Należą do nich zakazy, podwyżki podatków od grzechów, takich jak palenie, alkohol, słodycze i skomplikowane przepisy biurokratyczne w branżach, które rządy uważają za szkodliwe.

Prawdziwym celem podniesienia podatków konsumpcyjnych nie jest zrekompensowanie kosztów opieki zdrowotnej, ale zwiększenie wpływów do kasy państwa. Poinformował o tym Instytut Analiz Ekonomiczno-Społecznych (INESS).

Liczba krajów, które obecnie nakładają podatek od napojów słodzonych, wzrosła ponad dwukrotnie, z pięciu w 2017 r. do dwunastu w 2023 r.

W większości krajów podatek od słodkich napojów obejmuje również napoje zawierające sztuczne słodziki.

Irlandia wprowadziła bariery wizualne

W niektórych krajach wprowadzono nowe bariery w zakupie alkoholu. Irlandia, Szkocja i Walia wprowadziły ceny minimalne, Litwa podniosła wiek uprawniający do spożywania alkoholu, a Irlandia wprowadziła wizualne bariery na półkach z alkoholami.

Węgry pozostają najgorszym krajem pod względem opodatkowania żywności i napojów bezalkoholowych. Polska ma najwyższy podatek sodowy po uwzględnieniu dochodów.

Litwa, Norwegia i Finlandia mają najwyższe podatki od alkoholu w stosunku do średnich dochodów.

Niemcy, Czechy i Włochy mają łagodniejsze przepisy dotyczące alkoholu, co pomaga im pozostać krajami, które dają obywatelom większą swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących stylu życia.

Wapowanie i palenie

Piętnaście krajów pobiera obecnie dodatkowe podatki od e-liquidów, prawie dwukrotnie więcej niż osiem krajów w 2017 roku.

Niektóre kraje opodatkowują te wkłady, nawet jeśli nie zawierają nikotyny. Sprzedaż e-papierosów zawierających nikotynę jest całkowicie zakazana w Turcji i Norwegii, a waporyzacja podlega takim samym ograniczeniom jak tradycyjne palenie w trzynastu krajach.

Pomimo przyspieszającego wzrostu paternalistycznych regulacji stylu życia obywateli, według INESS niewiele jest dowodów na to, że taka polityka jest rzeczywiście skuteczna.

Środki te obowiązują od ponad dekady, a związek między surowszymi przepisami dotyczącymi alkoholu, diety, palenia i waporyzacji a oczekiwaną długością życia jest niejasny.

Celem powinno być zdrowie

„Zamiast mikroregulacji zachowań konsumentów, decydenci powinni skupić się na wzroście gospodarczym i dobrobycie, aby osiągnąć zadeklarowany cel, jakim jest poprawa zdrowia swoich obywateli” – powiedziała INESS.

Pozycja Słowacji w Indeksie Państw Przyjmujących za rok 2023 wzrosła z 23. na 25. miejsce. Im mniej punktów zdobędzie dany kraj i im niżej w rankingu, tym lepiej.

Najgorzej wypadły Turcja, Norwegia i Litwa, a pierwszą dziesiątkę zamykają Polska i Szwecja. Wręcz przeciwnie, Niemcy, Czechy i Włochy są najlepsze z trzydziestu ocenianych krajów.

Indeks składa się z trzech głównych kategorii, mianowicie alkohol, nikotyna oraz żywność i napoje. Każda z tych trzech kategorii ma taką samą wagę. Kategoria nikotyny jest podzielona na tytoń i e-papierosy o równej wadze dla każdego po 16,7%.

Każda kategoria ma kilka różnych kryteriów. Za każde kryterium przyznawane są punkty, maksymalna możliwa suma wynosi 100.

Są one oceniane tylko w Indeksie polityk, które mają bezpośredni wpływ na konsumentów. Zasady te mają różną wagę w kryteriach, aby odzwierciedlić zakres negatywnego wpływu na konsumentów, od stosunkowo niewielkich niedogodności po wysokie podatki i całkowite zakazy.

Polityka paternalistyczna zazwyczaj obniża jakość życia jednostki w jednym lub kilku obszarach poprzez podnoszenie cen, piętnowanie konsumentów, ograniczanie wyboru, nękanie konsumentów, ograniczanie informacji lub obniżanie jakości produktów.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *