20.05.2022 (Webnoviny.sk) – Słowacja ma zgodnie z przeglądem porównawczym Unia Europejska (UE) do 2022 r. (tablica wyników wymiaru sprawiedliwości) w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości we właściwym kierunku.
Jak poinformował rzecznik Departamentu Sprawiedliwości w komunikacie prasowym Pierre BublaSłowacja jest liderem cyfryzacji systemu sądownictwa.
Problemem jest niezależność wymiaru sprawiedliwości
Jednak słabe postrzeganie niezawisłości sądownictwa pozostaje wrażliwym punktem oceny Republiki Słowackiej. W czwartek 19 maja komisarz UE ds. sprawiedliwości przedstawił dziesiątą tablicę wyników Didier Reynders.
Chociaż raport ma charakter wyłącznie informacyjny, dla Komisja Europejska (KE) odgrywa kluczową rolę w opracowywaniu sprawozdania oceniającego państwa członkowskiego oraz w przygotowywaniu rocznego sprawozdania dotyczącego praworządności.
Tegoroczna edycja opiera się przede wszystkim na statystykach z 2020 roku oraz, w niektórych przypadkach, z 2021 i 2022 roku. Oferuje aktualizacje danych w trzech obszarach: efektywności, jakości i niezależności wymiaru sprawiedliwości.
Silna reprezentacja kobiet w sądownictwie
Bubla zwrócił uwagę, że przegląd porównawczy zawiera kilka pozytywnych raportów dla Słowacji. Jednym z nich jest to, że czas potrzebny na rozstrzygnięcie sporów cywilnych, handlowych i administracyjnych w pierwszej instancji, tzw. czas dyspozycji, ponownie skrócił się w 2020 r. po niewielkim wzroście w 2019 r., poniżej poziomu z 2018 r.
Spadek ten nie znalazł jednak odzwierciedlenia w sporach cywilnych i handlowych. Wręcz przeciwnie, nieznacznie wzrósł w porównaniu z 2019 r. Bubla dodał też, że Słowacja zajmuje pierwsze miejsce w UE (procent nieco poniżej 120%) w stosunku spraw rozstrzygniętych na pomysł nowych rzeczy (stąd tzw. clearing rate). ) w sprawach cywilnych, handlowych i administracyjnych.
Chociaż Słowacja nieznacznie spadła pod względem liczby ludności na mieszkańca, zajmuje pierwsze, szóste miejsce pod względem reprezentacji kobiet w sądach najwyższych w UE.
Poziom skanowania
Pod względem cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości, który sporządził dane za 2021 r., Słowacja znajduje się w gronie pięciu krajów, z Czechami, Estonią, Szwecją i Holandią, z najwyższą liczbą punktów. Kraje te umożliwiają wykorzystanie różnych aspektów cyfrowych w postępowaniach cywilnych/handlowych, administracyjnych i karnych.
„Pod względem wykorzystania narzędzi cyfrowych przez sądy i prokuratury Słowacja nadal zajmuje w tym roku 18. miejsce ze względu na znaczną różnicę w wykorzystaniu tych narzędzi przez sądy i prokuratury. Słowacja zajmuje szóste miejsce (za krajami bałtyckimi, Włochami i Niemcy) w zakresie korzystania z rozwiązań cyfrowych umożliwiających składanie wniosków i monitorowanie postępowań w sprawach cywilnych/handlowych i administracyjnych”, wyjaśnił Bubla.
Słowacja również poprawiła się znacząco w porównywalnej tabeli dla postępowań karnych, awansując z ósmego na czwarte miejsce, za Estonią, Węgrami i Austrią.
Niezależność prawników
Republika Słowacka znajduje się również w grupie pięciu państw z maksymalną liczbą punktów pod względem publicznego dostępu online do wyroków.
Wrażliwe postrzeganie niezależności sądownictwa pozostaje drażliwym tematem dla Słowacji, ale nawet tutaj, zdaniem Bubla, zachodzą subtelne zmiany na lepsze.
„W ocenie obywateli Słowacja poprawiła się nieznacznie, wyprzedzając Polskę i Chorwację. W ocenie biznesu Słowacja poprawiła się o jedno miejsce i jest na 23. miejscu” , zaznaczył.
W tegorocznym raporcie przywołano również dane dotyczące niezależności prawników. Pod tym względem Słowacja zdobyła dziewięć punktów na dziewięć możliwych i zajmuje dziesiąte miejsce, poprawa o cztery miejsca.
Więcej na tematy: Digitalizacja, Niezawisłość sądownictwa, Sądowy, Roczny raport
Źródło: Webnoviny.sk – Słowacja nadal ma problem z niezależnością sądownictwa. Dobrą wiadomością jest to, że kończy się czas na rozstrzygnięcie sporów © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone.
© SITA Slovenská tisková agentúra as Wszelkie prawa zastrzeżone. SITA Slovenská tisková agentúra as zastrzega sobie wyłączne prawo do wyrażenia zgody na powielanie, rozpowszechnianie i publiczne udostępnianie tego artykułu i jego części.
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.