07.12.2024 (SITA.sk) – Współpraca w zakresie bezpieczeństwa, migracja oraz powojenna odbudowa Ukrainy były tematami negocjacji ministrów spraw zagranicznych Słowacji i Polski Juraja Blanára (Smer-SD) i Radosława Sikorskiego.
Ministrowie rozmawiali o wzmocnieniu współpracy w ramach Wyszehradzkiej Czwórki (V4). Od 1 lipca 2024 r. Polska obejmuje przewodnictwo w V4.
„W tym wyjątkowym formacie możemy łączyć się w tematach, które są zbieżne z naszymi zainteresowaniami, takich jak ważne kwestie w Unii Europejskiej, czy to migracja, spójność czy polityka rolna. Wyszehradzka Czwórka to projekt funkcjonalny, dzięki któremu możemy w dalszym ciągu dostarczać konstruktywne rozwiązania z korzyścią dla naszych obywateli,– poinformował szef słowackiej dyplomacji.
Powojenna odbudowa Ukrainy
Obaj ministrowie odnotowali także postęp we współpracy podczas powojennej odbudowy Ukrainy. Blanár potwierdza, że oba kraje chcą aktywnie uczestniczyć w odbudowie naszego wschodniego sąsiada.
Więcej na temat: Wojna na Ukrainie
„W tym obszarze widzimy potencjał naszego partnerstwa, czy to w ramach infrastruktury transgranicznej, współpracy słowackich i polskich podmiotów gospodarczych, czy w innych konkretnych zamierzeniach,„Blanár podbił.
Zobacz galerię zdjęć artykułu:
Wojna na Ukrainie w lipcu 2024 (zdjęcia)
Jednocześnie Słowacja podziękowała Polsce za ochronę naszej przestrzeni powietrznej, w której monitorowaniu uczestniczy wraz z Czechami i Węgrami.
Słowacki minister wyraził także swojemu polskiemu partnerowi solidarność i ofertę pomocy ze strony słowackich ratowników po wypadku górniczym, do którego doszło w czwartek w polskiej kopalni Rydultowy. Po silnym trzęsieniu ziemi w kopalni pochowano kilkudziesięciu górników.
Rezolucja ONZ
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wskazało ponadto, że Słowacja popiera uchwałę Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego na Ukrainie.
„Należy w pełni zagwarantować bezpieczeństwo nuklearne i fizyczną ochronę obiektów jądrowych na Ukrainie, nawet w przypadku konfliktu. Ich zagrożenie dotyka jednocześnie bezpośrednio Słowacji,– podkreślił Blanár. Na czwartkowym spotkaniu 99 państw członkowskich ONZ poparło uchwałę. Słowacja wraz z 59 innymi państwami była współwnioskodawcą dokumentu.
W rezolucji wzywa się do zaprzestania ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, które zwiększają ryzyko katastrofy nuklearnej w ukraińskich obiektach jądrowych.
„Historia pokazała, że równie niszczycielskie skutki miałyby tragiczne skutki nie tylko dla samej Ukrainy, ale także dla krajów sąsiednich, a także dla całego kontynentu europejskiego.– zauważył słowacki dyplomata.
Ponadto Słowacja aktywnie wspiera bieżące wysiłki dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Rafaela Mariano Grossiego, mające na celu zajęcie się ryzykami związanymi z bezpieczeństwem i ochroną fizyczną elektrowni jądrowej w Zaporożu. Obejmuje to fizyczną obecność misji wsparcia i pomocy MAEA. Słowacja przekazała tej agencji kwotę 80 000 euro na ww. cele.
Więcej na tematy: Minister Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Słowackiej, Plan Odbudowy Ukrainy, Minister Spraw Zagranicznych RP, Konflikt rosyjsko-ukraiński, Elektrownia Jądrowa Zaporoże
Źródło: SITA.sk – Słowacja i Polska chcą uczestniczyć w odbudowie Ukrainy, ministrowie rozmawiali także o wzmocnieniu współpracy w V4 © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.