Tym samym Słowacja znalazła się na pierwszym miejscu w przyjmowaniu aktów prawnych z inicjatywy parlamentarzystów bez standardowej procedury zgłaszania uwag, co przekłada się na nie zawsze dobrej jakości ustawy przyjmowane bez konsultacji z pracodawcami i stowarzyszeniami zawodowymi.
Tak wynika z raportu AcTrend, opracowanego przez Grayling, firmę konsultingową zajmującą się komunikacją i relacjami z rządem.
Słowacja wyróżnia się także pod innymi względami
Słowacja przoduje także pod względem odsetka propozycji parlamentarnych w porównaniu z rządowymi projektami ustaw, które mają wpływ na otoczenie biznesowe.
Podczas gdy w niektórych krajach nie uchwalono żadnej ustawy parlamentarnej mającej wpływ na otoczenie biznesu, na Słowacji stanowiło to ponad 16% ogólnej liczby uchwalonych ustaw mających wpływ na otoczenie biznesu.
Raport AcTrend analizuje zmiany legislacyjne w Rumunii, Bułgarii, Serbii, Węgrzech, Polsce, Czechach, Słowacji i Chorwacji w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
Z ilościowego punktu widzenia Rumunia wyraźnie przoduje z ponad jedną trzecią (573) ogólnej liczby ustaw, przed Polską ze 189 ustawami prawa pierwotnego, Słowacją (176) i Chorwacją (158). Na przeciwnym biegunie znajdują się Serbia (60) i Węgry (83).
Zwiększyła się liczba uchwalanych ustaw
W porównaniu z danymi sprzed pięciu, dziesięciu lat, liczba ustaw przyjętych w 2022 r. wzrosła procentowo w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Można to prawdopodobnie tłumaczyć faktem, że ożywienie po zakończeniu kryzysu, a także rozpoczęcie wojny na Ukrainie, skłoniło lokalnych ustawodawców do uchwalenia większej liczby ustaw regulujących biznes i ogólne otoczenie.
Prawie 25% ogólnej liczby przyjętych ustaw zostało przyjętych w skróconej procedurze ustawodawczej. Liczba ta jest jeszcze wyższa w przypadku aktów prawnych mających bezpośredni wpływ na otoczenie biznesu, gdzie wynosi 38,95%.
Średnio 46,5% ustaw miało bezpośredni wpływ na przedsiębiorstwa, co jest wynikiem zbliżonym do okresu pandemii. Prawie połowa uchwalonych ustaw, które miały bezpośredni wpływ na biznes, dotyczyła ogólnych tematów biznesowych (43,85%), a najbardziej dotkniętych sektorów: usług (13,59%) i finansów (10,3%).
Źródło: SITA.sk – Słowaccy posłowie są bardziej skrupulatni w składaniu projektów ustaw niż w innych krajach. Co to znaczy? © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone.
„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.