Słowaccy Patrioci potrzebują konserwacji

Najpóźniej w przyszłym roku rząd RFN musi podjąć decyzję o ewentualnym dodatkowym udziale Bundeswehry w obronie przeciwlotniczej Słowacji. Jest sojusznikiem Niemiec w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Systemy obrony powietrznej Patriota umieszczony na Słowacji musi zostać przetransportowany do Niemiec w celu konserwacji technicznej pod koniec 2023 r., informuje TASR.

Gotowość operacyjna

Słowacka agencja informacyjna powołuje się na raport niemieckiego Ministerstwa Obrony dotyczący przygotowań niemieckich sił zbrojnych, który we wtorek został przedstawiony Bundestagowi i cytowany przez agencję DPA.

„Aby utrzymać dostępność operacyjną systemów Patriota ponowne zbrojenie na dużą skalę jest konieczne od 2024 r., w przeciwnym razie interoperacyjność ze zintegrowanym systemem obrony powietrznej NATO byłaby poważnie zagrożona” mówi raport.

Z tego powodu konieczne jest przeniesienie systemu do Niemiec. To przezbrajanie systemów Patriota zostało to już uzgodnione z zainteresowanymi przedsiębiorstwami w Niemczech i nie można dłużej zwlekać.

DPA przypomina, że ​​Słowacja przekazała Ukrainie własny system obrony powietrznej S-300 do obrony przed rosyjskimi atakami. Dlatego też Berlin wyposażył Słowację w systemy Patriota w ramach ochrony wschodniego skrzydła NATO.

W tej chwili trwają również negocjacje w sprawie lokalizacji niemieckich systemów Patriota Polska. DPA precyzuje, że możliwości niemieckiej obrony powietrznej są ograniczone sprzętowo i kadrowo.

Napięcie w związkach

Polska zaledwie kilka dni temu zdecydowała się na przyjęcie systemu obrony powietrznej Patriota, które Niemcy zaoferowały mu w październiku. Poinformował o tym we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak – informuje agencja AP, od której raport przejął TASR.

Oferta Berlina pojawiła się po tym, jak ukraiński pocisk obrony powietrznej uderzył w polską wioskę w pobliżu granicy z Ukrainą, zabijając dwie osoby.

źródło: TASR/Ján Kroslak

Błaszczak początkowo przyjął ofertę z zadowoleniem. Później jednak wraz z innymi polskimi przedstawicielami stwierdził, że systemy Patriota według nich powinni zostać wysłani na Ukrainę. Berlin jednak odmówił, podkreślając, że jest to część zintegrowanej obrony NATO, przeznaczona wyłącznie dla terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Pozornie chłodna postawa Polski wobec niemieckiej oferty stworzyła napięcia w stosunkach z sąsiednimi krajami, które mimo trudnej historii są ważnymi partnerami handlowymi i sojusznikami w NATO – napisała AP.

Błaszczak napisał we wtorek na Twitterze, że żałuje, że Niemcy nie chcą gościć systemu. Patriota na Ukrainie. „Z rozczarowaniem podjąłem decyzję o odmowie poparcia dla Ukrainy”, on napisał. „Lokalizacja patriotów na zachodniej Ukrainie zwiększyłoby bezpieczeństwo Polaków i Ukraińców”.

Niemniej jednak, według niego, obie strony nadal „w przygotowaniach do rozmieszczenia wyrzutni w Polsce i podłączenia ich do naszego systemu dowodzenia”.

Apel do sojuszników

Co więcej, zaledwie kilka dni temu premier Ukrainy Denys Szmyhal wezwał sojuszników do dostarczenia systemów obrony powietrznej Patriota, a także inne systemy obronne, takie jak Niemcy i Francja, które wcześniej dostarczyły do ​​Kijowa. Raporty TASR na podstawie poniedziałkowego raportu AP.

AP przypomina, że ​​systemy Patriota jak dotąd żaden kraj nie zaopatrywał Ukrainy. Posunięcie to prawdopodobnie oznaczałoby eskalację napięć z Rosją.

W niedzielnym wywiadzie dla francuskiego kanału LCI Shmyhaľ powiedział, że Ukraina również potrzebuje zapasów pocisków artyleryjskich i nowoczesnych czołgów. Według niego Rosja wystrzeliwuje dziennie od 50 do 70 tysięcy pocisków na cele ukraińskie. Dodał to „Każdego dnia potrzebujemy co najmniej jednej trzeciej tej kwoty”.

Jak dodał, Rosja chce zalać Europę ukraińskimi uchodźcami poprzez ukierunkowane ataki na kluczową infrastrukturę.

źródło: TASR

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *