Narodowy Bank Polski przyznał na poprzednim posiedzeniu, że nie mogło zabraknąć pocisków przyspieszających wzrost cen i po raz pierwszy podniósł stawki. Fakt, że wysoka inflacja wynika nie tylko z czynników przejściowych, będzie nadal skłaniał NBP do zacieśniania warunków polityki pieniężnej. Dziś zobaczymy rodzaj następującego po sobie rytmu.
Wysoka inflacja to obecnie ciemny temat i nasz północno-wschodni sąsiad powinien zachować szczególną ostrożność. Nowa inflacja wyniosła 6,8%, znacznie powyżej górnej granicy tolerancji NBP. Wysoka inflacja w Polsce to efekt rosnących cen paliw, żywności i energii, ale także rosnących płac, które rosną szybciej niż inflacja. Oprócz tych czynników do inflacji w stosunku do reszty UE przyczynia się również silny popyt wewnętrzny.
Jeśli chodzi o presję popytową, to szczególnie prawdą jest, że polska gospodarka jest mniej uzależniona od przemysłu motoryzacyjnego i różnych firm produkcyjnych, które odnotowują ciągły wzrost produkcji i zamówień. Publiczny wynik wskaźnika produkcji PMI był dobrym zaskoczeniem i odzwierciedla odporność polskiej gospodarki na problemy w łańcuchu dostaw. Jego wartość dla właśnie zakończyła się na 53,8 punktu, ponieważ rynki spodziewały się spowolnienia o 0,4 punktu od wyniku Zija (53,4 punktu).
Czynnikiem proinflacyjnym jest trzydniowa polityka fiskalna, która w pierwszym roku, przy wysokim wzroście płac i silnym popycie krajowym, powinna być jednym z czynników, które utrzymają inflację powyżej górnej granicy tolerancyjnego psa NBP. Dlatego też, jeśli przejściowe czynniki związane z kwestiami łańcucha dostaw i rosnącymi cenami energii złagodzą się w pierwszej połowie roku, Polska nadal będzie zmagać się ze wzrostem cen, a efekt bazy będzie go stopniowo zmniejszał w ciągu roku.
To główne powody, dla których Narodowy Bank Polski będzie kontynuował podwyżki stóp procentowych dziś i na innych posiedzeniach dotyczących polityki pieniężnej. Będzie to interesujące dla rozwoju kadry Zarządu Banku w pierwszym roku, w którym wiedza banków centralnych zakończy ich mandaty. Jeśli chodzi o rozwój sytuacji na rynku akcji, stawki FRA generują wzrost stóp świetnych lat o jeden punkt procentowy do końca roku. Z tego punktu widzenia oczywiste jest, że jest to fakt bardziej początkowy i ewentualna podwyżka stóp nie powinna mieć fundamentalnego wpływu na kurs złotego, wręcz przeciwnie, stopniowy wzrost stóp mógłby osłabić złotego.
Ta, nawet w pierwszych latach podwyżek, w czerwcu wróciła nieco powyżej 4,60 EUR. Główną przyczyną tej zmiany są nastroje w górnych kręgach oraz umocnienie dolara, który w ciągu roku osłabił wszystkie waluty regionu, w tym koronę. Na kolejnym spotkaniu możemy również zaktualizować prognozę, więc możecie spodziewać się ciekawej konferencji prasowej, która jest w porządku obrad jutro. Po spokojnych notowaniach złotego w ciągu ostatnich kilku tygodni, zobaczymy zwiększoną zmienność ze względu na niepewność co do ostrości stóp procentowych, nowe prognozy i trudną do przewidzenia retorykę gubernatora Glapińskiego podczas konferencji prasowej.
Zastrzeżenie: Ten artykuł służy wyłącznie do celów informacyjnych i jest zalecany jako inwestycja zgodnie z prawem. 256/2004 Sb. na rynku kapitałowym. Opracowując ten artykuł, autor oparł się na publicznie dostępnych źródłach. Roklen Holding as i Roklen360 as nie ponoszą odpowiedzialności za błędy w tekście lub danych.
Dawid Jansa
Ukończył Finanse na Wydziale Finansów i Etnologii VE. Podczas pobytu za granicą studiował przez rok i dłużej w USA na Arizona State University oraz w Wisconsin. Jako trader na własny rachunek specjalizuje się w handlu walutami, inwestycjami w towary, akcjami i ETF-ami. Jego życzenia to podróże, sport i rysunek.
Spódnica
Grupa Rokin Investment łączy świat finansów z nowoczesnymi technologiami. Obsługuje portal biznesowy Roklen24, wytyczne online RoklenFx oraz platformę crowdfundingową Fundlift łączącą rozwijające się firmy z inwestorami.
Zostać poinformowany https://www.roklen.cz/roklenfx/.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.