Sami Polacy opublikowali „przerażające wieści” o polskiej kuchni

„Przerażające wieści o jedzeniu”

Artykuł ukazał się na początku stycznia na portalu Next.gazeta.pl pod tytułem Przerażający raport NIK o jedzeniu… zawiera wiele ważnych informacji. Odnoszą się do zagrożeń związanych z produkcją i kontrolą żywności w Polsce. Z drugiej strony słusznie można powiedzieć, że nie jest to zupełnie nowa informacja. I właściwe jest również umieszczenie prezentowanych informacji w szerszym kontekście.

Z raportu NIK wynika m.in., że tylko 30 września do systemu ostrzegania o żywności i paszach (RASFF) zgłoszono 273 niebezpieczne polskie produkty spożywcze (brak nowszych danych), najwięcej w UE, w porównaniu z Czechami w w tym samym okresie (18 przypadków) bardzo.


Czynnik: Najwyższa Izba Kontroli (NIK)

Raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK): Liczba zgłoszeń dotyczących niebezpiecznej żywności przesłanych do RASFF według kraju (wrzesień 2020-30)

Faktem jest jednak, że Polska jest jednym z największych producentów żywności w UE, obok Francji (152 przypadki), Niemiec (119 przypadków) czy Holandii (125 przypadków) i prawdą jest, że wyższa produkcja prowadzi do logicznie wyższych produkcja. prawdopodobieństwo pewnych zagrożeń.

Wzrost przypadków niebezpiecznej żywności w Polsce

Trendy są gorsze. Z artykułu wynika, że ​​stosunkowo dynamicznie rośnie liczba powiadomień o niebezpiecznej polskiej żywności przesyłanych do systemu RASFF. W 2017 r. dokonano 87 zgłoszeń, w 2018 r. 131, a w 2019 r. łącznie 203 zgłoszenia niebezpiecznej żywności pochodzącej z Polski.

Można też dodać, że do systemu RASFF zgłaszana jest żywność potencjalnie niebezpieczna, a nie uboga.

Największy problem w polskim jedzeniu: Salmonella

Jednak z 273 przypadków niebezpiecznej żywności w 2020 r. 215 przypadków dotyczy wykrycia salmonelli. Wynika to przede wszystkim z powszechnego w Polsce zastosowania technologii chłodzenia drobiu w kąpieli wodnej, podczas gdy technologia chłodzenia powietrzem stosowana jest w Czechach.

Puolan korkeimman tilintarkastusviraston (NIK) raportista
Czynnik: Najwyższa Izba Kontroli (NIK)

Raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK): Liczba zgłoszeń RASFF o salmonelli w środkach spożywczych z Polski w latach 2016-2019

Ryzyko rozprzestrzeniania się salmonelli w wodzie jest logicznie wyższe, ale ta technologia nie jest zakazana w UE. (Na przykład omówimy ten temat w artykule o drobiu w artykule Jak farmerzy unikają salmonelli lub w raporcie Fabryka kurczaków w Vodňany).

Dla konsumentów jest to jednak powód do poddania obróbce cieplnej (zwłaszcza polskiego) mięsa drobiowego przed użyciem. Do wyeliminowania Salmonelli potrzeba ponad 70 stopni Celsjusza przez 10 minut, w wyższych temperaturach Salmonella ginie w jeszcze krótszym czasie.

W każdym razie, gdyby wyłączyć raporty dotyczące Salmonelli z raportów RASFF, produkcja żywności w Polsce byłaby porównywalna pod względem bezpieczeństwa, a czasem lepsza niż w innych krajach europejskich.

Rzeźnia bez odpowiedniego nadzoru

Raport NIK wspomina również o braku kontroli weterynaryjnych w rzeźniach i ogólnie w polskich gospodarstwach hodowlanych. To też nic nowego, w Czechach problem ten był omawiany kilka lat temu na podstawie materiałów zaczerpniętych z rzekomego nielegalnego uboju zwierząt w Polsce.

I już wtedy mówiło się, że w Polsce jest inny system inspekcji weterynaryjnych oparty na prywatnych lekarzach weterynarii, podczas gdy w innych krajach, w tym w Czechach, rzeźnia ma (nie tylko) pracowników państwowej administracji weterynaryjnej.

Problemu polskiej żywności nie trzeba przeceniać ani lekceważyć

Jednocześnie widać, że polski system kontroli żywności ma swoje zasoby, ale z drugiej strony widać też, że gdyby system kontroli tam nie działał, trudno byłoby zgłosić tak wiele ostrzeżeń o potencjalnie niebezpiecznych . jedzenie dla RASFF.

W każdym razie, opierając się na ustaleniach NIK i informacjach z polskich mediów, konsumenci w Czechach nie powinni uważać polskiej żywności jako całości za niebezpieczną. Potencjalne problemy dotyczą głównie drobiu schłodzonego, a konsumenci mogą śledzić (nie tylko) zagrożenia polskiej żywności w Czechach z portalu Jedzenie na stojaku. Obecnie na stronie znajduje się kilka ostrzeżeń Państwowej Inspekcji Rolno-Spożywczej, Państwowego Urzędu Weterynaryjnego oraz Ministerstwa Rolnictwa Republiki Czeskiej o salmonelli w polskim mięsie i innych wykrytych naruszeniach żywności polskiego pochodzenia w 2021 roku (łącznie 29 żywność niebezpieczna, 15 × Salmonella w żywności) :

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *