Sąd podtrzymał obowiązek Polski zapłaty kary za wydobycie w Turowie

Czechy pozwały Polskę w 2021 r.

W środę 29 maja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził obowiązek zapłaty przez Polskę kary pieniężnej za nielegalną eksploatację kopalni węgla brunatnego Turów w okresie od września 2021 r. do lutego 2022 r.

W dwóch orzeczeniach sąd potwierdził, że Komisja Europejska postąpiła prawidłowo, potrącając z wypłat środków unijnych kary pieniężne, które nałożyła w przeszłości na Polskę.

Czechy złożyły w lutym 2021 r. skargę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości, w której twierdziły, że rozbudowa i rozbudowa wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów narusza prawo UE.

Sąd nakazał wówczas Warszawie zaprzestanie działalności kopalni położonej na granicy z Czechami. Ponieważ Polska zignorowała tę decyzję, 20 września 2021 r. podjęła decyzję o nałożeniu kary w wysokości pół miliona euro dziennie do czasu spełnienia żądania.

Polska osiągnęła porozumienie z Czechami

„3 lutego 2022 r. Polska osiągnęła porozumienie z Czechami w sprawie polubownego rozwiązania, w wyniku czego sprawa została wykreślona z rejestru Sądu. Polska nie uregulowała należnych kwot „Z tego powodu Komisja Europejska poinformowała go w pięciu kolejnych decyzjach, że pokryje dług z różnymi roszczeniami Polski wobec Unii Europejskiej” – stwierdził sąd w komunikacie prasowym.press.

„Kwota odzyskanego w ten sposób kapitału wynosi 68 500 000 euro za okres od 20 września 2021 r. do 3 lutego 2022 r.” – dodał.

Polska zaproponowała sądowi uchylenie decyzji o odszkodowaniu. Opierał się głównie na ugodzie, która jego zdaniem doprowadziła do zniknięcia skutków finansowych środków zarządzonych przez Trybunał Sprawiedliwości z mocą wsteczną.

„Trybunał uważa, że ​​kara zaczęła biec od 20 września 2021 r. do czasu wykreślenia sprawy z rejestru Trybunału Sprawiedliwości, co nastąpiło 4 lutego 2022 r. Tym samym wykreślenie nie zwalnia Polski z obowiązku do zapłaty kwoty należnej kary. W przeciwnym razie cel sankcji, jakim jest zapewnienie skutecznego stosowania prawa UE, nie zostałby osiągnięty” – dodał w swoim postanowieniu Trybunał Sprawiedliwości UE.

„Dzisiejszy wyrok w sporze Polski z Komisją Europejską dotyczącym niepłacenia sankcji podkreśla fakt, że Polska od dawna odmawiała wzięcia odpowiedzialności za szkody spowodowane nielegalnym wydobyciem” – Petra Pinter, prawniczka w kancelarii Frank Bold, długo pracował nad sprawą, skomentował wyrok.

„Trybunał Sprawiedliwości UE pokazał, że prawo europejskie obowiązuje jednakowo wszystkie państwa i że Polska musi wywiązać się ze swoich zobowiązań w zakresie zapłaty sankcji” – dodała.

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *