Rząd chce wysłać do 150 żołnierzy na granicę polsko-białoruską, a o pomoc wezwał zagraniczny komitet iROZHLAS

Rezygnujące rządy TAK i CSSD chcą mandatu na wysłanie do 150 żołnierzy na 180 dni do ochrony granicy polsko-białoruskiej. Wniosek ma zostać przyjęty i przesłany do Izby Reprezentantów i komisji senackich w środę. Czescy żołnierze pomagają Polakom w ochronie granic, ale nie wykonują zadań bezpośrednio związanych z imigrantami – powiedział we wtorek premier Andrej Babiš (TAK).




Praga

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Polski minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział w piątek, że na pomoc Polsce przybyło już 155 brytyjskich i 150 estońskich żołnierzy. Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie: František Vlček / MAFRA | Źródło: Obrazy Stock Profimedia

„Mandat obejmuje do 150 żołnierzy na okres do 180 dni, w taki sam sposób, w jaki pomagają tam Brytyjczycy i Estończycy” – powiedział Babish. Po zatwierdzeniu przez rząd mandat musi być przedyskutowany w Komisji Obrony Izby Reprezentantów oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Bezpieczeństwa Senatu, a następnie w obu izbach parlamentu.


Polska zgadza się na czeską pomoc na granicy białoruskiej. To szczególna forma uczestnictwa

Przeczytaj artykuł


– Pomagamy polskim żołnierzom w ochronie granic, ale oni nie wykonują zadań bezpośrednio związanych z imigrantami – dodał w rezygnacji premier.

Nowa minister obrony Jana Černochová (ODS) prawdopodobnie poprze tę propozycję. „Wielokrotnie oferowaliśmy pomoc Polsce, a ja i moi koledzy z Grupy ODS zgadzamy się wysłać wojska.” , to właściwa pomoc – powiedział.

Ministerstwo Obrony potwierdziło, że szef resortu Lubomír Metnar (TAK) przedstawi propozycję na nadzwyczajnym posiedzeniu w środę w zakresie określonym przez Babiša.

Zaproszenie Komisji Spraw Zagranicznych

Tymczasem Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów zwróciła się dziś rano do rządu o pomoc dyplomatyczną i materialną.

„Podjęliśmy uchwałę, której głównym celem jest wsparcie Polski i wsparcie ewentualnego rozmieszczenia czeskiej armii na pomoc Polsce. Wiem, że są tam inżynierowie w tej chwili ze specjalną misją,„Spotkanie zamknął jego przewodniczący Marek Ženíšek w TOP 09.


Zeman zaoferował Polsce pomoc wojskową na granicy. Mówi, że armia jest „natychmiast gotowa”

Przeczytaj artykuł


Polska od wiosny zmaga się z presją migracyjną na granicy białoruskiej, ale kryzys nasilił się jesienią. Warszawa, kraje bałtyckie i inne kraje UE oskarżają reżim autorytarnego przywódcy Aleksandra Łukaszenki o przyciąganie migrantów z obszarów kryzysowych do ich krajów, a następnie wysyłanie ich w granice bloku. Według nich Mińsk bierze odwet na sankcjach nałożonych na administrację UE za łamanie praw człowieka. Strona białoruska temu zaprzecza.

Polska w piątek ogłosiła akceptację pomocy Czech, wcześniej oficjalnie otrzymała ofertę od prezydenta Miloša Zemana.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Babiš powiedział, że najprawdopodobniej widział rozmieszczenie inżynierów wojskowych. Poinformował też, że na mocy porozumienia z przyszłym rządem premiera Petra Fiali (ODS) o ewentualnym rozmieszczeniu wojsk decydować będzie obecny lub nowy rząd, w tym uzyskanie zgody parlamentu.

Polski minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział w piątek, że na pomoc Polsce przybyło już 155 brytyjskich i 150 estońskich żołnierzy. Według niego od grudnia do kwietnia będą realizować zadania planistyczne i wywiadowcze.

kso, CTK

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *