Wicepremier Vít Rakušan (STAN) rozpoczął rozmowy z planem przedłużenia ich o trzy miesiące. Zgodnie z konstytucyjną ustawą o bezpieczeństwie Republiki Czeskiej stan wyjątkowy może zostać ogłoszony przez rząd na maksymalnie 30 dni. Zgodnie z przepisami okres ten można przedłużyć tylko za uprzednią zgodą Izby Poselskiej.
Prawnicy konstytucyjni, z którymi skontaktował się dziś ČTK, nie zgadzają się, czy wniosek rządu o przedłużenie stanu wyjątkowego o ponad 30 dni będzie zgodny z przepisami. Według prawnika Jana Kyseli, firma musiałaby wielokrotnie prosić o przedłużenie do 30 dni, aby utrzymać nadzorczą rolę Izby. Adwokat Jan Wintr nie uważa wniosku o ponad miesiąc za ewidentnie bezprawny, ale według niego jest to odstępstwo od dobrych praktyk. Według niego, zasada ponawianych wniosków o maksymalnie 30 dni lepiej respektuje zasadę, że stan wyjątkowy jest czymś zupełnie wyjątkowym, nad czym powinna mieć kontrolę Izba Poselska.
Według wtorkowego oświadczenia premiera Petra Fiali w ciągu ponad trzech tygodni od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę liczba uchodźców w Czechach sięgnęła 300 tys. Połowa nowoprzybyłych to dzieci, cztery piąte dorosłych to kobiety. Pilną sprawą jest pomoc w zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych i innych.
Rząd nie wynegocjował z opozycją propozycji przedłużenia stanu wyjątkowego. Dziś prezes klubu ANO Alena Schillerová powiedziała ČTK, że ANO jest gotowe wesprzeć przedłużenie o 30 dni; Powtórzyła, że TAK chciałaby usłyszeć od rządu krótko- i długoterminową strategię radzenia sobie z kryzysem uchodźczym w dziedzinie bezpieczeństwa, edukacji, mieszkalnictwa, zatrudnienia, spraw społecznych czy zdrowia. „Niech (rząd) przyjdzie po 30 dniach i poprosi, a może odzyska go od ruchu TAK. To zależy od okoliczności, nie wiemy, jak to się rozwinie. Jesteśmy gotowi, aby być otwartym” – powiedział Schiller .
Przewodniczący SPD Tomio Okamura powtórzył stanowisko ruchu, który odrzuca stan wyjątkowy. „Wszelkie środki można rozwiązać za pomocą istniejącego ustawodawstwa kryzysowego”, napisał do ČTK. „Stan wyjątkowy pozwala rządowi zamawiać mieszkania i zakupy od uchodźców bez konkurencyjnej licytacji” – dodał.
Prawnicy nie zgadzają się co do tego, czy rząd może ubiegać się o trzymiesięczną sytuację nadzwyczajną
Konstytucjonaliści, z którymi skontaktował się ČTK, nie zgadzają się co do zgodności z przepisami ewentualnego wniosku rządu o przedłużenie stanu wyjątkowego o trzy miesiące. Według prawnika Jana Kyseli, firma musiałaby wielokrotnie prosić o przedłużenie do 30 dni, aby utrzymać nadzorczą rolę Izby. Zdaniem adwokata Ondřeja Preussa prośba o przedłużenie terminu osłabia nadzorczą rolę posłów, ale nie widzi w decyzji rządu niekonstytucyjnej procedury. Prawnik Jan Wintr nie uważa trzymiesięcznego wniosku za ewidentnie bezprawny, ale według niego jest to odstępstwo od dobrych praktyk.
Zgodnie z konstytucyjną ustawą o bezpieczeństwie Republiki Czeskiej stan wyjątkowy może zostać ogłoszony przez rząd na maksymalnie 30 dni. Zgodnie z przepisami okres ten można przedłużyć tylko za uprzednią zgodą Izby Poselskiej. Stan wyjątkowy w Czechach jest spowodowany falą migracji z Ukrainy od 4 marca. Dziś rząd rozważa zwrócenie się do posłów o przedłużenie stanu wyjątkowego o trzy miesiące.
Kysela napisała do ČTK, że jej zdaniem procedura jest sprzeczna z konstytucyjną ustawą o bezpieczeństwie. „Rząd zawsze decyduje o 30 dniach, natomiast decyzja o kolejnych (i kolejnych) 30 dniach jest uzależniona od uprzedniej zgody Izby Deputowanych. Po jej przyznaniu rząd decyduje ponownie.
Przypomniał, że poprzedni rząd ANO i CSSD wielokrotnie domagały się przedłużenia stanu wyjątkowego o 30 dni w czasie kryzysu krążącego. „Chociaż mogła ulec pokusie unikania debat z parlamentarzystami i dłuższego głosowania” – powiedział.
Według Wintr prośba o więcej niż 30 dni jest oczywiście niezgodna z prawem. „Myślę jednak, że jest to odejście od dobrych praktyk, które lepiej przestrzegały ważnych zasad konstytucyjnych, takich jak demokratyczna kontrola władzy czy podział władzy” – powiedział. Według niego, zasada ponawianych wniosków o maksymalnie 30 dni lepiej respektuje zasadę, że stan wyjątkowy jest czymś zupełnie wyjątkowym, nad czym powinna mieć kontrolę Izba Poselska.
Miliony uciekają z Ukrainy, Europa widzi najszybszą falę uchodźców od czasów II wojny światowej
Do tej pory ponad trzy i pół miliona ludzi, głównie kobiet i dzieci, uciekło z Ukrainy przed rosyjską inwazją. Większość z nich trafia do Polski, która rejestruje się na swoim terytorium według: UNHCR ponad dwa miliony Ukraińców.
W Europie jest to najszybciej narastający kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej. Według serwera Opiekun powiedział Filippo Grandi, Komisarz Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.
Wiele krajów otworzyło swoje granice dla uchodźców. Ponad 270 000 Ukraińców przybyło do Czech w pierwszych trzech tygodniach rosyjskiej inwazji, a państwo uchwaliło prawa ułatwiające im dostęp do pracy, ubezpieczenia zdrowotnego i edukacji.
Również w Niemczech uchodźcy z Ukrainy od razu otrzymają pozwolenie na pobyt i pracę, a ukraińskie dzieci będą mogły od razu rozpocząć naukę w szkole. Dania uchwaliła również prawo, które umożliwi uchodźcom z Ukrainy podjęcie pracy, chodzenie do szkoły i otrzymywanie świadczeń socjalnych niemal natychmiast po przyjeździe.
Podobnie Polska pozwoli uchodźcom z Ukrainy na legalną pracę lub uzyskanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Jednak niektóre kraje, takie jak Węgry, wciąż przemyślają swoje podejście do narodu ukraińskiego i będą pracować nad planem radzenia sobie z potencjalnym wzrostem migracji.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.