Rząd będzie kontrolował narzuty na benzynę. Usuwa biokomponent i podatek drogowy

W odpowiedzi na rosnące ceny paliw rząd zdecydował się na trzy środki. Zniesie obowiązek mieszania biokomponentów w paliwach i podatek drogowy dla samochodów osobowych i do 12 ton oraz wymusza kontrolę marż dealerów i dystrybutorów paliw.

Dzięki temu nasi rolnicy będą mogli uprawiać więcej zboża na polach.

Petr Fiala (ODS), premier Czech

„Ekologiczny wpływ mieszanki bioskładników jest kontrowersyjny i prawdopodobnie nawet przezwyciężony. Kosztuje to obywateli, a kilka firm z tego korzysta. pola, które w obliczu sytuacji na Ukrainie z pewnością będą potrzebne w najbliższych latach” – powiedział na konferencji prasowej premier Petr Fiala (ODS), co obniży cenę oleju napędowego o ok. 2 korony za litr .Rząd będzie głosował nad ustawą w przyszłym tygodniu, a potem będzie musiał uchwalić Izbę Deputowanych.

„Zniesienie podatku drogowego od samochodów osobowych i dostawczych do 12 ton to bezpośrednia pomoc, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw. Odczują to firmy i pomogą im zrekompensować część wyższych kosztów” – powiedział premier. w sprawie drugiego środka. Według ministra finansów Zbyněka Stanjury (ODS) środek ten będzie trwały. „To około 4,2 miliarda koron, które pozostanie dla pojazdów użytkowych do 12 ton w tym roku” – dodał, dodając, że ponieważ podatek drogowy jest opłacany pięć razy w roku, zmniejszy też biurokrację.Ustawa o zniesieniu podatku drogowego została już zatwierdzona przez rząd i zagłosuje za nią Izba Deputowanych.

Fiala powiedział również, że władze podniosą marże dystrybutorów i sprzedawców paliw. „Aby zobaczyć możliwy wysiłek sztucznego podnoszenia cen paliw. Aby dowiedzieć się, jaka naprawdę jest marża. Jesteśmy gotowi mocno uderzyć, jeśli marże wzrosną w sposób, który oznacza sztuczny wzrost cen” – powiedział premier.

Jednocześnie premier bronił, że nowe środki nie są tak rozpowszechnione jak w innych krajach. „Nie możemy podejmować nieodpowiedzialnych, ukierunkowanych działań. Jakie działania podjął poprzedni rząd podczas kryzy i jakie były tego konsekwencje? Rezultatem była inflacja i kosztowna. Jeśli usłyszymy „dobre wskazówki”, inflacja będzie jeszcze wyższa w rok i pieniądze, które ci ludzie dostaną, będą bezużyteczne, bo będą mieli mniej niż dzisiaj” – powiedział premier Petr Fiala.

„Ogólne środki pomagają tym, którzy są w najlepszej sytuacji” – powiedział minister finansów Stanjura. „Gdybyśmy ograniczyli ceny, dotowalibyśmy zagranicznych przewoźników i obywateli innych krajów. I logicznie rzecz biorąc, będą braki” – dodał.

Czechy mają wystarczające rezerwy ropy, nie ma powodów do paniki. Bądźmy spokojni, podejdźmy do tego rozsądnie.

Petr Fiala (ODS), premier Czech

Premier zaapelował do obywateli, aby z wyprzedzeniem nie dokonywali niepotrzebnych dostaw paliwa. „Oznacza to tylko, że cena może wzrosnąć i panika na rynku rośnie. Czechy mają wystarczające rezerwy ropy, nie ma powodów do paniki. Bądźmy spokojni, podejdźmy do tego rozsądnie. znaleźć się w sytuacji, w której niektóre kraje nie mają wystarczającej ilości paliwa – Czechy nie są w takiej sytuacji – ostrzegł.

„Wszyscy czują się teraz jasno – wojna, którą Władimir Putin toczy na Ukrainie, toczy się innymi środkami przeciwko całemu światu zachodniemu i demokratycznej Europie. I nie może nas kontrolować, pozwalając nam zamknąć lub zakręcić kran. autonomia energetyczna. To są sprawy, którymi będziemy się zajmować z Unią Europejską” – powiedział Fiala.

Rosnące ceny paliw

W związku z konfliktem na Ukrainie ceny energii i paliw gwałtownie rosną. Wzrost cen benzyny i oleju napędowego jest już odczuwalny przez klientów od kilku dni z rzędu, w środę surowce te odnotowały największy międzydniowy wzrost od początku inwazji rosyjskiej. Rekordy biją również ceny gazu na giełdzie.

Większość krajów europejskich próbuje ustalać globalne ceny paliw za pomocą środków globalnych, najczęściej w postaci obniżonego podatku VAT. Na przykład Polska, Chorwacja, Włochy, Węgry, Szwecja i Dania dopłacają swoim obywatelom podatek od wartości dodanej.

Wiele krajów podążyło również drogą wprowadzania limitów cen energii. Wśród nich Słowacja i Bułgaria, Francja zamroziła maksymalny poziom podwyżek cen energii i paliw. Wręcz przeciwnie, Austria zapewni pomoc wszystkim swoim obywatelom w formie wkładu finansowego.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *