Dziś w całej Rumunii tysiące rolników protestowało przeciwko niższym cenom skupu zboża z powodu importu z Ukrainy. Swoimi traktorami i ciężarówkami zablokowali ruch uliczny i przejścia graniczne w kilku częściach kraju. Wezwali również Komisję Europejską do interwencji w tej sprawie. Poinformował o tym Reuters.
Wśród rolników w Europie Środkowo-Wschodniej narasta niezadowolenie z powodu tanich ukraińskich zbóż, które do czerwca 2024 roku są bezcłowe w imporcie do UE i które obniżyły ceny skupu i sprzedaży lokalnym producentom.
Tanie zboża
Siły rosyjskie zablokowały ukraińskie porty morskie po rozpoczęciu inwazji w lutym ubiegłego roku, a kraj ten jest jednym z największych eksporterów zboża na świecie. Kraj znalazł alternatywne szlaki eksportowe przez Polskę i Rumunię, którym wspomogły wspierane przez Unię Europejską tzw. Szlaki Solidarności.
Jednak miliony ton zbóż – tańszych niż te produkowane w UE – trafiały na rynki krajów sąsiednich, kiedy to były przeznaczone głównie na eksport poza UE. W proteście przeciwko temu minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podał się do dymisji w tym tygodniu. W ostatnich dniach demonstracje organizowali także polscy i bułgarscy rolnicy.
Około 200 rolników protestowało dziś w rumuńskiej stolicy Bukareszcie przed Komisją Europejską, niosąc transparenty z napisami takimi jak „Przestrzegaliśmy przepisów UE, ale UE nas ignorowała” czy „Stabilność dla rumuńskich rolników”. Tysiące rolników używało traktorów, ciężarówek i innego sprzętu do blokowania dróg i przejść granicznych.
„Mówimy o nieuczciwej konkurencji we wspólnocie europejskiej” – powiedział szef rumuńskiego związku rolników LAPAR, Nicu Vasile. „Wiem, że nasi ukraińscy koledzy też muszą sprzedawać, ale to nieuczciwa konkurencja” – dodał. Według niego koszty uprawy pszenicy w Rumunii wzrosły rok do roku o 70 proc.
utrata zysku
Komisja Europejska szacuje, że rolnicy w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w Bułgarii i na Słowacji stracili łącznie 417 mln euro z powodu napływu tańszego ukraińskiego zboża. Zdecydowała również o wypłacie 56,3 mln euro rekompensat rolnikom polskim, bułgarskim i rumuńskim, a w przyszłości dalsze rekompensaty.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że oczekuje, że w najbliższych dniach i tygodniach zostaną ogłoszone decyzje, które uspokoją gniew polskich rolników.
Premierzy Polski, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii w ubiegłym tygodniu w liście do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen zaproponowali odnowienie ceł i kontyngentów na ukraińskie produkty rolne w przypadku napływu tych produktów, który powoduje spadek cen na rynkach UE , nie da się zatrzymać w żaden inny sposób.
Czeskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało w czwartek, że od lutego 2022 r. do stycznia br. z Ukrainy do krajów UE sprowadzono dziesięciokrotnie więcej pszenicy. Kontrole tranzytu produktów rolnych przez Czechy zostaną zaostrzone, ponieważ zboża z Ukrainy muszą być wysyłane głównie poza UE – poinformował resort.
01 – Zmodyfikowano: 2023-04-06 10:31:30 – Wyczyn. : 1 – Tytuł: Zełenski obiecał rozwiązać problem polskich rolników, boją się importu ukraińskich zbóż 02 – Zmodyfikowano: 2023-04-05 09:25:49 – Feat.: 1 – Tytuł: Polski minister rolnictwa ogłasza rezygnację, odpowiada na protesty rolników
01 – Zmodyfikowano: 2023-04-07 08:11:20 – Wyczyn. : – Tytuł: Ukraińskie delfiny i lwy morskie znalazły nowy dom w rumuńskim delfinarium, trenerzy współpracują 02 – Zmodyfikowano: 2023-04-05 09:25:49 – Feat. : – Tytuł: Minister rolnictwa RP ogłasza rezygnację, odpowiada na protesty rolników 03 – Zmodyfikowano: 2023-03-30 21:30:41 – Feat. :- Tytuł: Zwolennicy reformy sądownictwa blokują autostradę w Tel Awiwie. 30 tysięcy osób poparło rząd Bidena, który zatwierdził projekt, który zamieni północną Alaskę w fabrykę ropy
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.