RTR: Ukraińscy uchodźcy wywierają presję na rynkach nieruchomości w Niemczech, Polsce i Czechach

Aktualizacje: 12.04.2022 18:47
Opublikowany:

Berlin/Warszawa/Praga – Ukraińscy uchodźcy wywierają presję na rynkach nieruchomości krajów przyjmujących. Brakuje mieszkań w Niemczech, Polsce i Czechach, a ceny wynajmu rosną. donosi Reuters.

Około 4,5 miliona ludzi opuściło kraj od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego. Ponad połowa znalazła schronienie w sąsiedniej Polsce, gdzie mieszkała już największa ukraińska diaspora.

Zdaniem Marcina Janczuka, który pracuje dla firmy zajmującej się nieruchomościami Metrohouse Franchise, do polskiego rynku nieruchomości komercyjnych należy natychmiast dodać pół miliona mieszkań, aby zadowolić wszystkich uchodźców, którzy do tej pory przybyli do kraju.

– Szacujemy, że w największych (polskich) miastach czynsze są obecnie o około 20% wyższe niż na początku roku – powiedział Janczuk, dodając, że napływ uchodźców był tylko jedną z wielu przyczyn tego wzrostu.

Sebastian Wunsch z instytutu badań rynku mieszkaniowego GEWOS mówi, że w Niemczech można odebrać dodatkowe 200-400 tys. mieszkań z powodu napływu ukraińskich uchodźców. Największym zainteresowaniem cieszą się i tak już przeludnione miasta.

Po tym, jak Niemcy przyjęły milion uchodźców podczas kryzysu uchodźczego w 2015 r., nowe czynsze wzrosły o 3,5% w latach 2015-2018, w porównaniu z 2,5% w latach 2011-2014, powiedział.

O rosnącym zainteresowaniu wynajmem informują również czescy pośrednicy w obrocie nieruchomościami. „Wzrost jest wielokrotny” – powiedział agencji Reuters Artem Egorov z agencji nieruchomości Chirs.

„Jestem wdzięczny, że spotkałem Petera i Julię”, powiedziała agencja, cytując uchodźczynię Julię Sarychevę, która schroniła się w mieszkaniu w Pradze.

Według rządowych szacunków do Czech, których populacja wynosi 10,7 mln, przybyło nieco ponad 300 tys. ukraińskich uchodźców. W Niemczech liczba przyjętych uchodźców ukraińskich stanowi jedną osiemdziesiątą populacji, ale w Polsce jest to ponad jedna piętnasta.

W miarę jak wojna się przeciąga, nie jest jasne, kiedy uchodźcy, z których większość to kobiety, dzieci i osoby starsze, ponieważ mężczyźni poniżej 60. roku życia musieli zostać i walczyć, mogą wrócić. Nie wiemy nawet, w jakim stanie będą ich domy. Stwarza to potrzebę zajęcia się ich długoterminowym mieszkaniem.

Chociaż dane potwierdzają zwiększoną presję na ceny nieruchomości i czynszów, pokazują również, że uchodźcy ostatecznie przynoszą korzyści gospodarkom krajów przyjmujących. Wypełniają niedobory siły roboczej, zakładają firmy i pomagają ściągać podatki, podsumowuje Reuters.

Niemcy Polska Rosja Ukraina walczy z rzeczywistością cen migracji

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *