Microsoft ogłosił dzisiaj, że zapewni Ukrainie około 100 milionów dolarów bezpłatnego wsparcia technologicznego przez cały rok kalendarzowy 2023. Rząd ukraiński, infrastruktura krytyczna i inne branże będą nadal obsługiwać swoją infrastrukturę cyfrową i służyć obywatelom za pośrednictwem platformy Microsoft Cloud. Microsoft ogłosił swoje zaangażowanie w Lizbonie w Portugalii podczas wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim wicepremierem i ministrem transformacji cyfrowej Mychaiłem Fiodorowem.
Dalsza obrona Ukrainy zależy częściowo od niezbędnego cyfrowego sojuszu krajów, firm i organizacji non-profit. Od początku wojny w lutym tego roku Microsoft i inne firmy technologiczne udzielają ukraińskiemu rządowi i narodowi bezprecedensowej pomocy technologicznej. Microsoft i inne firmy przeniosły infrastrukturę cyfrową do chmury publicznej, pomagając Ukrainie w dostarczaniu krytycznych usług za pośrednictwem centrów danych w całej Europie. Jak stwierdzono w Czerwcowy raport Microsoftuodegrał kluczową rolę w ochronie odporności i bezpieczeństwa ukraińskich danych i usług cyfrowych, nawet w przypadku rosyjskiego ostrzału rakietowego i innych ataków kinetycznych na centrum danych ukraińskiego rządu i inne aktywa fizyczne.
Cyfrowy sojusz na korzyść Ukrainy musi pozostać niezachwiany.
Dzięki dzisiejszemu zaangażowaniu łączna kwota wsparcia udzielonego Ukrainie przez Microsoft od lutego, czyli od wybuchu wojny, przekroczy 400 mln dolarów. Oprócz uruchamiania usług technologicznych za pośrednictwem własnej chmury, Microsoft będzie nadal:
- Przyczynianie się do zapewnienia niezbędnej ochrony cyberprzestrzeni.
- Wspieraj organizacje non-profit i humanitarne działające na Ukrainie, w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.
- Dostarczanie danych i wsparcie organizacjom międzynarodowym udzielającym pomocy Ukrainie i zajmującym się zbrodniami wojennymi przeciwko ludności cywilnej.
- Zapewnij pomoc i wsparcie pracownikom, którzy pracują dla organizacji non-profit niosących pomoc humanitarną.
Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób, zwłaszcza w Europie, tej zimy wiele poświęca, aby wesprzeć zdolności obronne Ukrainy. Wojna zakłóciła rynki energii i utrudniła dostęp do żywności. Jesteśmy przekonani, że inne firmy technologiczne pójdą za podobnym przykładem, aby wspólnie zapewnić niezbędne wsparcie nie tylko dla Ukrainy, ale także dla stabilności międzynarodowej i ochrony podstawowych praw obywateli w Europie i na całym świecie.
Brad Smith, prezes Microsoftu
Tagi: Bezpieczeństwo, cyberbezpieczeństwo, Ukraina
„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.