Współtwórca serwisu dezinformacyjnego Hlavné správy Bohus Garbár, którego nagranie wideo uznało go za winnego szpiegostwa na rzecz Rosji, został skazany na trzy lata więzienia, grzywnę w wysokości 15 000 euro i konfiskatę mienia o wartości tysiąca euro.
Garbár wyznał, że wyspecjalizowany sąd karny zatwierdził ugodę. Sąd nakazał mu także stawić się na rozprawie korupcyjnej.
Za szpiegostwo i przyjmowanie łapówek groziło mu do 13 lat więzienia.
Fakt, że Garbár sam opiekował się chorą matką, prawdopodobnie również miał wpływ na długość jego wyroku.
Prawnikiem Garbára jest Ján Čarnogurský, były premier, który obecnie jest częścią sceny dezinformacyjnej i organizuje wydarzenia wspierające Rosję.
Afera Garbára była częścią większego skandalu szpiegowskiego. Wiosną ubiegłego roku NAKA aresztowała także pułkownika wojskowego Pavla Bučkę, który pracował dla Ministerstwa Obrony Narodowej i byłego członka SIS. Skandal wybuchł niecały miesiąc po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Dowody wideo: Moskwa zdecydowała, że będziesz takim myśliwym
Film, na którym został zwerbowany przez didżeja wojskowego ambasady rosyjskiej Siergieja Solomasowa, został po raz pierwszy opublikowany w marcu ubiegłego roku przez Denníka N. Garbára, który zadeklarował współpracę z rosyjskimi służbami wywiadowczymi za pieniądze.
Pułkownik Solomasow wyjął z kieszeni trochę pieniędzy i podał Garbárowi. „Powiedziałem Moskwie, że jesteś takim dobrym chłopcem, że masz wielu przyjaciół – taką słowacką mafię, a Moskwa zdecydowała, że będziesz takim myśliwym” – powiedział Garbárowi rosyjski sekret. Dał mu 500 euro i kolejne 500 euro „dla przyjaciela”.
Wyjaśnił mu swoje zadanie: miał wyróżnić dwie kategorie ludzi: tych, którzy będą współpracować z Rosją za pieniądze, i tych, którym poleciłby „upolować” Sołomasowa.
Wideo: Jak rosyjski pułkownik zwerbował głównego współpracownika wiadomości (film w języku angielskim tutaj)
Co przyznał Garbár: Obiecałem zarządzać siecią agentów
Bohus Garbár przyznał, że przyjął ofertę Rosji dotyczącą zarządzania swoimi agentami i poszukiwania innych.
Obiecał Rosjanom poszukiwanie poufnych informacji i tajnych faktów na temat słowackich służb bezpieczeństwa i wywiadu oraz współpracy Słowacji z UE, NATO i Ukrainą. Miał także dowiedzieć się o działalności kontrwywiadu SIS przeciwko Rosjanom i podjąć próbę zdobycia „technicznych środków komunikacji, którymi posługują się jednostki inwigilacyjne SIS”.
Przyznał, że 17 października 2021 r. ponownie spotkał się z Solomasowem i wręczył mu pendrive zawierający informacje.
Prokurator Ján Hrivnák nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy Garbár będzie zeznawał przeciwko innym osobom.
Czego Rosjanie dowiedzieli się od członka tajnych służb?
Oprócz Garbára, który rzekomo był „myśliwym”, ważne jest również, aby wiedzieć, co Rosjanom udało się odkryć za pośrednictwem swojej siatki szpiegowskiej – na przykład od członka słowackiego serwisu informacyjnego.
Ten artykuł stanowi ekskluzywną treść zarezerwowaną dla subskrybentów Denník N.
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.