Rosnące ceny na stacjach benzynowych niepokoją kraj

Inwazja Rosji na Ukrainę i późniejsze sankcje antyrosyjskie, które gwałtownie podniosły ceny ropy, drastycznie podniosły ceny paliw. Sytuację pogarsza wysoki dolar, w którym handluje się ropą, podczas gdy europejscy konsumenci płacą za benzynę w euro lub innych walutach krajowych. Dodajmy do tego niezwykle duże zapotrzebowanie na olej opałowy, donoszą niemieckie i polskie media.

Nie przewiduje się przełączeń

Ceny benzyny rosną również każdego dnia w sąsiednich Niemczech. W ciągu zaledwie tygodnia cena za litr oleju napędowego wzrosła o 39,40 centów, poinformował w środę ADAC. Benzyna i olej napędowy przekroczyły zatem 2,10 euro za litr.

Wysokie ceny paliw w kraju również podsycają debatę na temat możliwej ulgi dla konsumentów. Przewodniczący ADAC Gerhard Hillebrand, podobnie jak opozycyjni politycy Unii Konserwatywnej CDU/CSU, wezwali do tymczasowego obniżenia podatku od wartości dodanej (VAT) na energię.

Jednak mimo rosnących cen paliw niemiecki rząd nie planuje dalszych ulg dla obywateli. Według ministra finansów Christiana Lindnera z Liberalnych Demokratów (FDP) zasoby państwa są ograniczone. Lindner wezwał też do solidarności z Ukrainą.

Odszkodowanie dla najbiedniejszych

Z kolei współpremier Zielonych Omid Nouripour mówi np. o potrzebie zrekompensowania najbiedniejszym wysokich cen energii. Inni zwolennicy podobnych działań krytykują fakt, że państwo zarabia dużo pieniędzy dzięki VAT.

Wysokie ceny paliw dokuczają także konsumentom w Polsce, gdzie do wysokich cen benzyny przyczynia się także osłabienie złotego, który za wojnę na Ukrainie płaci nawet więcej niż euro. Mimo to ceny w Polsce są średnio niższe niż w Czechach, ponieważ 1 lutego polski rząd obniżył podatek VAT od paliw z 23 do 8% w ciągu sześciu miesięcy w ramach tzw. tarczy inflacyjnej. Ponadto Polska od stycznia obniżyła akcyzę. Litr benzyny sprzedawany jest tam teraz za ponad siedem złotych.

Ceny w historycznych wzlotach

Podobnie ceny paliw w Czechach nadal rosną, osiągając rekordowe poziomy. Litr najlepiej sprzedającej się benzyny Natural 95 kosztuje średnio 46,64 koron czeskich, litr oleju napędowego kosztuje ponad 49 koron, poinformowała dziś CCS.

Polska stara się pozyskać więcej benzyny i oleju napędowego z innych krajów niż do tej pory z Europy Wschodniej, powiedział dziennik „Rzeczposplita” analityk Jakub Bogucki z e-petrol.pl. Ale dziś, według niego, to przywilej mieć dostęp do tych produktów dla każdego.

Choć polskie rafinerie zapewniają, że paliw nie będzie brakować, zdarzają się sporadyczne braki – pisze Rzeczposplita. W Polsce istnieje obawa, że ​​wskaźniki na stacjach benzynowych nie mogą pokazać dokładnej ceny, jeśli litr benzyny kosztuje więcej niż dziesięć złotych, bo liczba miejsc po przecinku im nie wystarcza.

Robią zakupy za granicą

Polskie media nie piszą o podejrzeniach o oszustwa na stacjach benzynowych w związku z obecną podwyżką cen. W lutym poinformowała jednak, że pracownicy stacji benzynowych sprzedają nieodebrane paragony zaprzyjaźnionym firmom, które mogą je wykorzystać do przeszacowania kosztów podatkowych.

Słowacy reagują na drogie paliwa kupując w Polsce i na Węgrzech, gdzie rządy administracyjnie obniżyły ceny. Słowaccy przewoźnicy zablokowali granice w lutym i wezwali rząd do tymczasowego obniżenia cen poprzez obniżenie akcyzy, co rząd odrzuca. W przeciwieństwie do Czech, na Słowacji nie toczy się duża debata na temat ewolucji cen benzyny i nadużywania pozycji z powodu zawyżonych cen paliw.

Oprócz wysokich cen paliw obywateli Unii Europejskiej dokuczają obecnie rosnące ceny energii elektrycznej i gazu. Na przykład hiszpański rząd ogłosił dziś, że jeśli środki mające na celu obniżenie cen energii nie zostaną uzgodnione na szczeblu UE, jest gotowy do samodzielnego ich wdrożenia na szczeblu krajowym.

Nie przegap tego

Jak zależny jest świat od rosyjskiej ropy i gazu i jakie opcje są na stole?

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *