Rosja zajęła inne budynki w centrum Bakhmuta, piszą amerykańscy analitycy

8 kwietnia 2023 o 8:10 I Zaktualizowano o 9:51

Obrońcy wokół oblężonego miasta odparli ataki – informuje ukraiński Sztab Generalny.

WASZYNGTON. Siły rosyjskie posunęły się dalej w głąb centrum Bachmutu i prawdopodobnie zajęły tam kilka ważnych budynków, poinformował Amerykański Instytut Studiów Wojennych w swojej regularnej analizie sytuacji na ukraińskim polu bitwy. Ataki zostały odparte w okolicach oblężonego miasta – informuje ukraiński sztab generalny.


Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Na podstawie opublikowanych zdjęć z potwierdzonym miejscem ich pozyskania analitycy twierdzą, że jednostki rosyjskiej grupy najemników Wagner najprawdopodobniej okupowały stadion, budynek prokuratury wojskowej czy kościół w centrum Bachmutu.

Analitycy cytują również rosyjskich blogerów wojskowych, którzy twierdzą, że siłom rosyjskim udało się przebić przez ukraińską obronę w północnej, południowej i centralnej części miasta. Nie sprecyzowali jednak, gdzie dokładnie nastąpił przełom.

Nie przecięli linii zaopatrzenia

Ukraiński Sztab Generalny poinformował w porannym raporcie, że Rosjanie kontynuują ataki mające na celu zajęcie całego miasta Bachmut. Według niego intensywne walki trwają.

Według niego niepowodzeniem zakończyły się działania ofensywne na północny zachód i południowy zachód od Bachmuta, mające na celu odcięcie ukraińskich obrońców od szlaków zaopatrzeniowych. Już w piątek sztab generalny przyznał, że Rosjanie zajęli większość miasta.

Ukraińscy obrońcy i najeźdźcy rosyjscy od sześciu miesięcy zaciekle walczą o Bachmuta we wschodniej Ukrainie. Według zachodnich analityków wojskowych Bachmut ma wątpliwe znaczenie strategiczne, ale ze względu na długość walk i ciężkie straty po obu stronach nabrał wielkiego znaczenia symbolicznego.

Rosjanie odwiedzają nas częściej

Ukraina twierdzi, że liczba rosyjskich żołnierzy gotowych do poddania się siłom ukraińskim gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca.

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (GUR) powiedział, że liczba ta podwoiła się w marcu, najwyraźniej odzwierciedlając oczekiwanie na kontrofensywę Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według Ukraińców w marcu w ramach programu „Chcę żyć” zarejestrowano ponad 3 tys. wniosków, czyli dwa razy więcej niż w poprzednich miesiącach.

GUR mówi, że wielu Rosjan „próbuje się poddać, aby ocalić swoje życie”. GUR rejestruje również intensyfikację przechwytywania okupantów bezpośrednio na polu bitwy.

Wojna na Ukrainie

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *