8 kwietnia 2023 o 8:10 I Zaktualizowano o 9:51
Obrońcy wokół oblężonego miasta odparli ataki – informuje ukraiński Sztab Generalny.
WASZYNGTON. Siły rosyjskie posunęły się dalej w głąb centrum Bachmutu i prawdopodobnie zajęły tam kilka ważnych budynków, poinformował Amerykański Instytut Studiów Wojennych w swojej regularnej analizie sytuacji na ukraińskim polu bitwy. Ataki zostały odparte w okolicach oblężonego miasta – informuje ukraiński sztab generalny.
Na podstawie opublikowanych zdjęć z potwierdzonym miejscem ich pozyskania analitycy twierdzą, że jednostki rosyjskiej grupy najemników Wagner najprawdopodobniej okupowały stadion, budynek prokuratury wojskowej czy kościół w centrum Bachmutu.
Analitycy cytują również rosyjskich blogerów wojskowych, którzy twierdzą, że siłom rosyjskim udało się przebić przez ukraińską obronę w północnej, południowej i centralnej części miasta. Nie sprecyzowali jednak, gdzie dokładnie nastąpił przełom.
Nie przecięli linii zaopatrzenia
Ukraiński Sztab Generalny poinformował w porannym raporcie, że Rosjanie kontynuują ataki mające na celu zajęcie całego miasta Bachmut. Według niego intensywne walki trwają.
Według niego niepowodzeniem zakończyły się działania ofensywne na północny zachód i południowy zachód od Bachmuta, mające na celu odcięcie ukraińskich obrońców od szlaków zaopatrzeniowych. Już w piątek sztab generalny przyznał, że Rosjanie zajęli większość miasta.
Ukraińscy obrońcy i najeźdźcy rosyjscy od sześciu miesięcy zaciekle walczą o Bachmuta we wschodniej Ukrainie. Według zachodnich analityków wojskowych Bachmut ma wątpliwe znaczenie strategiczne, ale ze względu na długość walk i ciężkie straty po obu stronach nabrał wielkiego znaczenia symbolicznego.
Rosjanie odwiedzają nas częściej
Ukraina twierdzi, że liczba rosyjskich żołnierzy gotowych do poddania się siłom ukraińskim gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca.
Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (GUR) powiedział, że liczba ta podwoiła się w marcu, najwyraźniej odzwierciedlając oczekiwanie na kontrofensywę Sił Zbrojnych Ukrainy.
Według Ukraińców w marcu w ramach programu „Chcę żyć” zarejestrowano ponad 3 tys. wniosków, czyli dwa razy więcej niż w poprzednich miesiącach.
GUR mówi, że wielu Rosjan „próbuje się poddać, aby ocalić swoje życie”. GUR rejestruje również intensyfikację przechwytywania okupantów bezpośrednio na polu bitwy.
Wojna na Ukrainie
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.