Wynika to z ustaleń niezależnego śledztwa medialnego.
MOSKWA. Mimo zachodnich sankcji Rosja kupuje i importuje drony i elektronikę dla swoich sił zbrojnych przez Kazachstan. Wynika to z ustaleń śledztwa, w którym wzięło udział kilka niezależnych mediów.
W śledztwie uczestniczyły rosyjskie media IStories, globalna sieć Corruption and Organised Crime Monitoring Project (OCCRP) oraz niemiecki tygodnik Der Spiegel.
„Statystyki handlu zagranicznego pokazują, że wielkość importu dronów i mikroelektroniki do Kazachstanu znacznie wzrosła po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wzrósł również import tych towarów z Kazachstanu do Rosji” – czytamy w raporcie.
Pośrednikami w imporcie są firmy kazachskie zarejestrowane przez Rosjan po wybuchu wojny na Ukrainie. Dziennikarze znaleźli kilka przykładów takich przedsięwzięć.
Na przykład kazachstańska firma Aspan Arba importowała drony i dostarczała je rosyjskiej firmie Nebesnaya Mechanika, która sprzedawała je organizacjom związanym z wojskiem. Obie firmy są własnością i są zarządzane przez te same osoby. Z kolei kazachska firma Da Group 22 importowała do Rosji elektronikę, którą otrzymywała z Niemiec.
W 2022 roku z Kazachstanu do Rosji sprowadzono drony o wartości 1,23 mln dolarów. Rosja i Kazachstan są członkami Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej i nie ma między nimi granic celnych.
Rosja traci miliardy na tanim gazie, Europa wygrywa wojnę energetyczną Kontynuuj czytanie
Jednocześnie w 2021 roku sprowadzono do Kazachstanu tak mało dronów, że nie pojawiają się one nawet w danych GUS. A w 2022 roku Kazachstan sprowadził drony o wartości około pięciu milionów dolarów, z których prawie wszystkie zostały zakupione w Chinach.
Chińskie drony DJI są sprzedawane w Rosji, chociaż chiński producent twierdzi, że nie dostarcza produktów Rosjanom. DJI twierdzi, że jej produkty są przeznaczone wyłącznie do celów pokojowych i nie były wysyłane do Rosji ani na Ukrainę od kwietnia ubiegłego roku.
W Rosji jest jednak oficjalny dostawca dronów DJI – wspomniana firma Nebesnaya Mechanika. Na swojej stronie wskazuje, że jej partnerami są koncerny naftowe, gazowe i wydobywcze, operatorzy telefonii komórkowej, rosyjskie koleje, Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Dziennikarze śledczy uzyskali dane dotyczące transakcji spółki, z których wynika, że firma sprzedaje drony DJI także rosyjskim grupom zarejestrowanym jako organizacje pozarządowe wspierające inwazję na Ukrainę.
Jeśli chodzi o drugą wymienioną firmę, Aspan Arba, według kazachskiego Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego, w maju 2022 roku firma otrzymała licencję na import ponad 18 000 dronów DJI o wartości 45 mln USD od DJI Europe BV, holenderskiej „córki” chińskiego warkot. producent.
W ubiegłym roku wzrósł również import mikroczipów do Kazachstanu. O ile w 2021 roku wolumen importu kształtował się na poziomie 35 mln dolarów, o tyle w ubiegłym roku było to 75 mln dolarów.
W tym samym czasie wielkość eksportu mikroczipów do Rosji wzrosła ponad 70-krotnie, z 245 000 USD do 18 mln USD. Tutaj również podobny system działa w przypadku eksportu z Kazachstanu do Rosji, gdzie rolę pośredników pełnią kazachskie firmy zarejestrowane przez obywateli rosyjskich.
Wojna na Ukrainie
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.