Polscy kolarze prawie zapomnieli o tej formalności, bo nie towarzyszyły jej jeszcze sankcje. W 2022 r. w Polsce weszło w życie nowe prawo, które zezwala na surowe kary dla dzieci bez prawa jazdy. Nawet Polacy nie mają pojęcia, jak ta radykalna zmiana urzeczywistni się w praktyce.


W tym roku impreza Zátorský Zmrzlík odbyła się powyżej zera pod znakiem rekordów temperatury.

Wytrwali Zátorský Zmrzlík doświadczyli najcieplejszego Nowego Roku

Nowelizacja ustawy o wykroczeniach wchodzi w życie w Polsce 1 stycznia 2022 r. Zmiana wiąże się nie tylko ze wzrostem mandatów za przekroczenie prędkości dla pojazdów mechanicznych, ale także ze znacznie wyższymi karami dla pojazdów niezmotoryzowanych, w tym rowerów. Łatwa do przekroczenia granica prowadzi do błędnego przekonania, że ​​w Czechach i Polsce obowiązują te same przepisy ruchu drogowego, a fakty dotyczące przestępstw są również porównywalne.

Po więcej informacji TUTAJ a TUTAJ

Kiedy po czeskiej stronie rowerzysta nie musi udowadniać, że ma prawo jazdy, to dziecko w Polsce bez prawa jazdy może hipotetycznie spodziewać się problemu. Polskie dzieci podróżujące rowerem zobowiązane są do uzyskania „karty rowerowej” poprzez zdanie odpowiedniego egzaminu. Ale jak Czesi powinni to zdobyć? A może jest w Polsce wyjątek dla dzieci cudzoziemców? Nawet Polacy nie mają pojęcia, jak w praktyce zadziała zmiana prawa.

Do tej pory polskie przepisy ruchu drogowego pokazywały jedynie, że rodzice muszą zaopatrzyć się w „kartę rowerową” dla swoich dzieci, jeśli chcą je wpuścić na drogi publiczne. Jeśli polska policja złapała dziecko na rowerze bez prawa jazdy, nie mogła rozwiązać tego grzywną. Konkretna kara za wykroczenie rowerzysty dziecięcego nie była wcześniej wyraźnie wymieniona w polskim prawie.


Położona na grzbietach Jesioników Obleva oferowała odwiedzającym wyjątkową atrakcję: szmer Pradziada.

Obleva w Jesionikach: tłumy brodzą na Praděd

W rezultacie nawet wielu polskich rodziców nie wiedziało o konieczności wysyłania rowerzysty na testy po ukończeniu dziesiątego roku życia i uzyskania takiego prawa jazdy. Bez względu na to, czy rowerzysta z przewodnikiem w wieku 10-18 lat mówił po polsku czy po czesku, wszyscy byli pewni, że spotkanie z policją zakończy się maksymalną rozmową o bezpieczeństwie. Nowelizacja kodeksu karnego zawiera już zmiany, które pozwalają policji nakładać specjalne kary za kierowanie pojazdami niezmotoryzowanymi bez wymaganych kwalifikacji. Z definicji „pojazdy niezmotoryzowane” obejmują rowery, skutery elektryczne i podobne pojazdy osobiste.

Na przykład polskie serwery już rozwiązują problem TUTAJ a TUTAJ

Rowerzysta dziecięcy może zostać ukarany grzywną za jazdę na rowerze bez prawa jazdy nie tylko po drodze publicznej, ale także tam, gdzie obszar mieszkalny jest oznaczony znakami drogowymi. Maksymalna wysokość grzywny to 1500 zł, czyli około 8000 SEK. Dzieci poniżej 10 roku życia mogą jeździć na rowerze lub hulajnodze bez prawa jazdy w Polsce bez popełniania przestępstwa. Takie dziecko jest zasadniczo uważane za pieszego, jeśli podróżuje pod nadzorem rodziców.

I na koniec: Czy wiesz, że elektryczna hulajnoga nazywa się polska hulajnoga elektryczna?