10 maja 2023 o 15:38 I
Zasługują na prywatność.
Chłopiec, który nosi w sobie informację genetyczną trzech różnych osób, w kwietniu skończył siedem lat.
Niewiele o nim wiemy poza tym, że bez zastosowania rewolucyjnej, choć kontrowersyjnej technologii, najprawdopodobniej urodziłby się ze śmiertelną chorobą, podobnie jak jego dwoje rodzeństwa przed nim. Przeniósłby szkodliwe mutacje od swojej matki poprzez mitochondria – komórkową elektrownię, którą każde dziecko dziedziczy po matce.
Dlatego w 2016 roku grupa amerykańskich i meksykańskich lekarzy stworzyła zarodek z informacją genetyczną od trzech osób – rodziców i kobiety, która przekazała swoje zdrowe mitochondria.
Procedura była jednak krytykowana między innymi za to, że odbywała się w Meksykgdzie regulacja prawna modyfikacji genetycznych zarodków jest słaba.
Dokonali przełomowego odkrycia. Nie tylko dziedziczysz specjalne DNA po swojej matce Kontynuuj czytanie
Dziś na świecie jest prawdopodobnie kilkanaście dzieci, które urodziły się metodą przekazanych mitochondriów. Jednak nadal istnieją kwestie etyczne. Nie zawsze musi zapobiegać rozprzestrzenianiu się szkodliwych mutacji, co zaobserwowano również u pierwszego dziecka z mitochondrium dawcy.
W artykule przeczytałeś:
- jak mitochondria darkyne dostają się do jaja
- jakie ryzyko wiąże się z zabiegiem i dlaczego nie zawsze kończy się sukcesem
- dlaczego istnieją tajemnice otaczające dzieci urodzone tą metodą
Podarowane mitochondria
Wielka Brytania jako pierwsza na świecie zalegalizowała metodę oddawania mitochondriów w 2015 roku. Pierwsze przypadki jej zastosowania zatwierdzono trzy lata później. I choć pandemia spowolniła jej stosowanie w praktyce, dzięki tej metodzie w kraju urodziło się dotychczas pięcioro dzieci.
helpdesk@sme.sk, abyśmy mogli Ci pomóc.” data-msg-btn-logout=”Zaloguj się jako inny użytkownik” data-msg-btn-close=”Pozostań zalogowany” >
„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.