Rano w Kijowie słychać było kilka eksplozji

Kanclerz Niemiec Scholz poparł kontynuację międzynarodowych rozmów na temat sposobów zakończenia wojny na Ukrainie. Wstrzemięźliwie wypowiadał się jednak w sprawie dodatkowej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Kontynuuj czytanie

Rozmowy w sprawie bezpieczeństwa na Ukrainie, które w zeszły weekend prowadziła Arabia Saudyjska, były bardzo ważne, ale powinny być dopiero początkiem, powiedział Scholz w corocznym „Letnim wywiadzie” dla niemieckiej telewizji publicznej ZDF.


Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Wyemituje to wieczorem, DPA udostępniła nagranie z wyprzedzeniem.

Kanclerz, podobnie jak uczestniczący w rozmowach dyplomaci, oceniła obecność Chin, które nie uczestniczyły w poprzednim międzynarodowym szczycie w czerwcu w Kopenhadze, jako niezwykle ważne.

„Dlatego sensowne jest kontynuowanie tych rozmów, ponieważ one bardzo precyzyjnie zwiększają presję na Rosję, aby uświadomiła sobie, że obrała zły kurs i że musi wycofać swoje wojska i że pokój jest możliwy” – powiedział Scholz.

Nie udzielił bezpośredniej odpowiedzi na pytanie, czy Berlin może zaakceptować dostawy do Kijowa kierowanych pocisków rakietowych Taurus. Podkreślił, że jego rząd zawsze będzie analizował każdą decyzję, aby zobaczyć, co jest możliwe, co ma sens i jak Niemcy mogą się do tego przyczynić.

Nie chce jednak działać pochopnie, jeśli chodzi o pomoc wojskową dla Kijowa. Zdaniem Scholza takie podejście jest aprobowane przez zdecydowaną większość obywateli Niemiec.

Ukraina nadal naciska na niemiecki rząd, aby dostarczył Kijowowi pociski Taurus o większym zasięgu 500 kilometrów. Wzmogła się też presja ze strony polityków w samych Niemczech, zarówno z szeregów opozycji, jak i rządzącej koalicji.

Najwyższy dyplomata Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział niedzielnemu wydaniu niemieckiej gazety Bild, że są one potrzebne do ratowania życia i szybszego odzyskania terytorium Ukrainy. „Zasada jest prosta: im większy zasięg pocisków, tym dłuższy czas trwania wojny” – powiedział.

Tymczasem niemiecka firma zbrojeniowa Rheinmetall potwierdziła, że ​​rozpocznie dostawy dronów rozpoznawczych Luna NG na Ukrainę. Te nieuzbrojone urządzenia mogą podróżować kilkaset kilometrów i przechwytywać lub blokować komunikację wroga. Zamówiona przez niemiecki rząd dostawa nastąpi do końca roku – powiedział rzecznik firmy, nie precyzując zakresu. (TASR)

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *