Nie są to zbyt pochlebne wyniki. W najnowszym ogólnym rankingu dobrobytu Słowacja zajmuje 23. miejsce w UE, a 30 lat po podziale wyraźnie wyprzedzają nas Czechy, które zajmują 14. miejsce.
Analitycy twierdzą, że Słowacja pozostaje w tyle pod względem większości wskaźników, radzi sobie lepiej w zakresie zrównoważonego rozwoju i równości dochodów. Osiągnęliśmy zaledwie 80% średniej dla europejskiej gospodarki, a fakt, że będziemy żyć 13 lat krócej od Szwedów, wydaje się bardzo zły.
Dotarliśmy jedynie do 80% UE
Otwórz galerię
Choć napływ inwestycji rozpoczął się po przystąpieniu Słowacji do Wspólnoty Europejskiej, w ostatnich latach uległ on spowolnieniu. Według obliczeń Słowackiego Banku Oszczędności nasza gospodarka stanowi 81% gospodarki europejskiej, czyli o 10% mniej niż w Czechach. Wzrost gospodarczy jest niezbędny do podniesienia poziomu życia. „Nie ma innej polityki, która podwoi poziom życia w ciągu jednego pokolenia. Okazuje się, że najlepsze zmiany społeczne i gospodarcze można osiągnąć tylko wtedy, gdy rząd i biznes będą współpracować.” dodał David Navrátil, główny ekonomista Česká sporiteľna.
W dobrym zdrowiu żyjemy tylko 57 lat
Otwórz galerię
Jedną z najciekawszych liczb jest to, że na Słowacji przeżyjemy w dobrym zdrowiu zaledwie 57 lat. W porównaniu do Szwecji jest o 13 lat młodsza, a Czechy o 5 lat młodsza. Średnia długość życia na Słowacji wynosi 75 lat, co wynika z braku skutecznej polityki zdrowotnej. „Nie udało nam się, ponieważ Słowacja przeprowadziła bardzo niewiele reform strukturalnych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Nasz poziom gospodarczy i poziom zamożności zmieniły się znacząco po 2004 r., kiedy przystąpiliśmy do UE. To wtedy „Tam, gdzie nastąpił wielki transfer technologii, firmy wzrosły ich produkcję, jednak te zasoby już się wyczerpują i w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wzbogaciliśmy się tak szybko”, wyjaśnia analityk Mária Valachyová. Podkreśla potrzebę większego inwestowania, większej edukacji i dbania o zdrowie.
Wydajemy oszczędności
Otwórz galerię
Eksperci zwracają uwagę, że dobrobyt Słowacji będzie zależał także od dostępu do demokracji i swobód obywatelskich. Na naszą korzyść działa fakt, że jesteśmy krajem, w którym różnica w dochodach pomiędzy bogatymi i biednymi jest najmniejsza w UE. Wręcz przeciwnie, nierówności w dochodach kobiet i mężczyzn powstrzymują nas. Jednak w porównaniu z Zachodem nasze pensje są znacznie gorsze. Dobrze ilustruje to fakt, że przeciętne wynagrodzenie wyniosło w tym roku 1327 euro, podczas gdy w Czechach było to 1744 euro. Aktualne wykresy pokazują, że gospodarstwa domowe borykają się z niskimi rezerwami finansowymi. „Stopa oszczędności, jaką jesteśmy w stanie wygenerować z naszych dochodów, na Słowacji od dawna utrzymuje się poniżej średniej UE” – twierdzą analitycy. Oszczędności spadły w ostatnich latach, ponieważ były wykorzystywane do finansowania wyższych wydatków. Obecnie stanowią one 1,5% naszych dochodów. Jednak płace realne znów zaczęły rosnąć, co powinno stworzyć poduszkę finansową.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.