Rosja chce zakończyć wojnę „wywołaną przez Zachód i jego kraje satelickie” na Ukrainie, powiedział dziś prezydent Rosji Władimir Putin na szczycie grupy krajów BRICS. Szef Kremla, zwracający się do uczestników spotkania za pośrednictwem transmisji wideo, powtórzył tradycyjną moskiewską narrację, że rosyjska operacja na Ukrainie jest wymuszoną reakcją na działania Kijowa i Zachodu.
Zdjęcie: TASR/AP, Michaił Klimentiew
Prezydent Rosji Władimir Putin wysłuchuje przywódców grupy gospodarek wschodzących BRICS na początku trzydniowego szczytu w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki w drodze wideokonferencji z Moskwy, Rosja, 23 sierpnia 2023 r.
Poinformował o tym Reuters, który zwrócił uwagę, że wysocy rangą przedstawiciele pozostałych krajów BRICS nie potępili jednoznacznie rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Przeczytaj także Chiński prezydent Xi nieoczekiwanie odwołał udział w forum biznesowym szczytu BRICS
Putin dodał, że Moskwa wykorzysta w przyszłym roku swoje przewodnictwo w BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) do wzmocnienia roli tej organizacji w świecie. W październiku 2024 r. Rosja będzie gospodarzem szczytu BRICS w Kazaniu.
Putin, który jest objęty nakazem aresztowania wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) za uprowadzanie dzieci na Ukrainie podczas obecnego konfliktu, nie weźmie osobiście udziału w trzydniowym spotkaniu przywódców BRICS w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki. Na tym wydarzeniu reprezentuje go szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Republika Południowej Afryki jest jednym z ponad 120 krajów, które mają obowiązek zatrzymywać każdą osobę, która otrzymała nakaz aresztowania wydany przez MTK, zaraz po wjeździe na jej terytorium.
Przeczytaj także Ramaphosa zwrócił się do MTK o niearesztowanie Putina. Mówi, że chce uniknąć wojny
Skarżył się na kary
W dniu otwarcia szczytu gospodarczego BRICS w Republice Południowej Afryki rosyjski przywódca Władimir Putin ponownie w swoim przemówieniu ostro skrytykował Zachód i „bezprawne sankcje” nałożone na Rosję, grożąc jednocześnie trwałym wstrzymaniem eksportu zbóż z Ukrainy.
Jego 17-minutowe nagrane wcześniej przemówienie skupiało się na wojnie na Ukrainie i stosunkach Rosji z Zachodem, chociaż urzędnicy z Republiki Południowej Afryki stwierdzili, że szczyt nie powinien być zdominowany przez tarcia między Zachodem a Wschodem. Putin powiedział między innymi, że Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa, która umożliwia Ukrainie eksport produktów rolnych drogą morską i jest niezbędna dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego, nie zostanie przywrócona, dopóki nie zostanie przywrócona, nie spełniłaby jego warunków. Rosja, która w lipcu wycofała się z inicjatywy, domaga się złagodzenia ograniczeń nałożonych na rosyjską żywność i produkty rolne. Putin powiedział, że chociaż rosyjski eksport zboża i nawozów jest „celowo utrudniany”, jego kraj „jest w stanie zastąpić Ukrainę pod względem zboża, zarówno pod względem handlowym, jak i bezpłatną pomocą dla krajów znajdujących się w potrzebie”.
Przeczytaj także Moskwa eskaluje wojnę. Czy Morze Czarne będzie należeć do NATO, czy do Rosji?
Rosyjski przywódca stwierdził także, że zachodnie próby ukarania i izolacji finansowej Rosji za wysłanie wojsk na Ukrainę stanowią „nieuprawnioną praktykę sankcji i nielegalnego zamrażania aktywów suwerennych państw, co w istocie oznacza deptanie wszelkich podstawowych norm i zasad wolności”. handel.”
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.