„Ten rząd popełnia wiele błędów, ale polityka zagraniczna nie jest jednym z nich” – dodał. powiedział SP eurodeputowany Michal Šimečka dla TASR. Podniósł go „Wysoki” reprezentacja Prezydenta Republiki Słowackiej Zuzany Čaputovej za granicą, a także profesjonalny i merytoryczny styl ministra spraw zagranicznych Ivana Korčáka (mianowany SaS).
Fachowość i profesjonalne podejście do polityki zagranicznej wg PS przez cały rok „torpeda” Igora Matoviča (OĽANO), a po jego dymisji z funkcji premiera sytuacja poprawiła się i uspokoiła. Według Šimečka polityka zagraniczna idzie w dobrym kierunku, ale ma więcej. „Z doświadczenia i wyników naszych eurodeputowanych wiemy, że słowacki głos jest mile widziany i odnosi sukcesy na scenie europejskiej. » dodał Šimečka.
KDH z zadowoleniem przyjmuje wiarygodność i czytelność rządu w kontekście członkostwa w UE i NATO oraz aprobuje nacisk kładziony na wymiar praw człowieka w polityce zagranicznej. Według KDH ważnym momentem w tym roku była wizyta papieża Franciszka. „Które doskonale poradziliśmy sobie organizacyjnie na całym świecie”, ruch podkreślił.
Docenia jasną definicję Słowacji w odniesieniu do węgierskiej aktywności kupowania słowackiej ziemi. „Jednak w przypadku Węgier dwutorowość polityki zagranicznej jest godna ubolewania ze względu na postawę niektórych przedstawicieli obecnej koalicji rządzącej” – dodał. dodaje ruchu. Z zadowoleniem przyjmuje stosunki z krajami sąsiednimi i innymi krajami UE, a także środki mające na celu zacieśnienie współpracy gospodarczej z Tajwanem. Powiedział, że stosunki dwustronne z Rosją ochłodziły się po wydaleniu dyplomatów w związku ze sprawą wybuchu składu amunicji Vrbětice. Z zadowoleniem przyjęła pomoc Słowacji dla Polski i Ukrainy, a także poparcie dla rozszerzenia UE o Bałkany Zachodnie.
Jednocześnie KDH podkreślił potrzebę zwrócenia uwagi na coraz bardziej asertywne zachowania reżimów autorytarnych i totalitarnych na całym świecie. Dlatego z zadowoleniem przyjmuje przyjęcie strategii bezpieczeństwa i obrony. Z punktu widzenia bezpieczeństwa ruch uważa ukończenie gazociągu Nord Stream 2, który Słowacja potępiała od czasu jego powstania, za bardzo negatywnie.
Partia CEI uważa, że Słowacja w ubiegłym roku zerwała stosunki w V4. „W czasie, gdy Węgry i Polskę zostały zaatakowane przez Brukselę, Słowacja nie poparła Węgier i Polski. Słowacja stała się absolutnym wasalem Brukseli, a my całkowicie podporządkowaliśmy się Komisji Europejskiej”. partia oświadczyła, że Słowacja przestała być suwerennym państwem.
Według ISE żaden z urzędników konstytucyjnych nie ma dobrych stosunków międzynarodowych, więc Słowacja nie jest w stanie za ich pośrednictwem angażować się w kwestie strategiczne na zachodzie czy wschodzie. „Nawet w Glasgow konferencja, na którą poleciał prezydent, zakończyła się fiaskiem, bez wniosków, bez odpowiednich dokumentów” Dodano SNS.
Partia oceniła również działania UE. Twierdzi, że nie potrafi działać, nie rozwiązuje problemów, a także poniosła porażkę na polu pandemii. „Po prostu wzięła wisienkę na torcie, kupiła szczepionki warte miliardy dolarów, a dziś zmuszają premierów do ich posłuszeństwa, kupowania tych szczepionek i tęsknoty za nimi” – dodał. zadeklarował SNS. Krytykuje też wizytę Matovicia u prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.