Prezydent RP Andrzej Duda podpisał decyzję o odwołaniu ambasadora w Czechach. Polskie media podały w poniedziałek, powołując się na szefa urzędu prezydenckiego Pawła Szrota. Premier Mateusz Morawiecki na początku tego roku rozpoczął proces usuwania Miroslava Jasińskiego z Pragi.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wrażenie
Skopiuj adres URL
Skrócony adres
Blisko
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał decyzję o odwołaniu ambasadora w Czechach (zdjęcie ilustracyjne) Źródło: Reuters
Prezydent odwołał ambasadora około trzech tygodni po tym, jak stacja opublikowała wywiad z ambasadorem w sprawie polsko-czeskiego sporu o kopalnię węgla brunatnego Turów – przypomina w poniedziałek TVN 24. Dyplomata skrytykował w wywiadzie działania strony polskiej.
Powiedział m.in., że spór między Pragą a Warszawą o kopalnię węgla brunatnego Turów „był brakiem empatii, zrozumienia i chęci dialogu – zwłaszcza po stronie polskiej”. Jednocześnie dyplomata wyraził przekonanie, że spór między Warszawą a Pragą o Turów zostanie rozwiązany polubownie.
Następnie niektórzy polscy politycy oskarżyli ambasadora o zdradę stanu, a rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że premier Morawiecki postanowił wszcząć apelację w imieniu ambasadora. Müller mówił o „skrajnie nieodpowiedzialnych wypowiedziach na temat kopalni Turów”.
W Polsce zmarła inna kobieta, której lekarze odmówili aborcji. Kierownictwo szpitala broni procedury
Przeczytaj artykuł
Jasiński powiedział później Onetowi, że nie żałuje swojej wypowiedzi w sporze czesko-polskim. „Musimy rozwiązać sprawę Turowa, bo kładzie się ona cień na naszych stosunkach z Czechami” – powiedział dyplomata. Przedstawiciele Solidarności Polsko-Czechosłowackiej napisali wówczas list do Morawieckiego, prosząc go, by nie zwalniał Jasińskiego.
Jasiński został oficjalnie ambasadorem Polski w Pradze dopiero w grudniu ubiegłego roku. Wcześniej miejsce to było wolne od około półtora roku, poinformował TVN 24. Odkąd prezydent Duda zwolnił Barbarę Ćwiorov, oskarżoną o zastraszanie i dyskryminację swoich podwładnych, w placówce dyplomatycznej w Czechach nie ma ambasadora.
Dyplomata, scenarzysta i były książę wrocławski (gubernator) Jasiński służył w opozycji antykomunistycznej i nawiązał kontakt z ludźmi Karty 77 podczas studiów na Uniwersytecie Wrocławskim.
Był jednym z współzałożycieli Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, w której współpracowali dysydenci z obu krajów. Na początku lat 90. pracował w Ambasadzie RP w Czechach, a od 2001 do 2007 kierował Instytutem Polskim w Pradze.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wrażenie
Skopiuj adres URL
Skrócony adres
Blisko
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.