Čaputová przyjęła również zaproszenie Steinmeiera do dyskusji o tym, jak demokracje mogą poradzić sobie z obecnymi wyzwaniami, takimi jak polaryzacja czy utrata zaufania do instytucji.
Obok głów obu państw w rezydencji prezydenta Niemiec w Pałacu Bellevue dyskutowało także kilku dziennikarzy, intelektualistów i ekspertów ze Słowacji i Niemiec.
„To była bardzo interesująca debata, pytano także o wydarzenia polityczne na Słowacji i wydarzenia polityczne w naszym regionie V4” prezydent zbliżył się.
Podczas rozmów prezydenci poruszyli także tematy związane z bezpieczeństwem. Jak zaznaczyła Čaputová, rozmawiali o tym, że dobrze byłoby, gdyby niemiecka pomoc w postaci dwóch systemów obrony przeciwlotniczej Patriot pozostała na terytorium Republiki Słowackiej tak długo, jak będzie to konieczne. „Prezydent jest otwarty na taką pomoc i ofertę, bo to ważny sygnał naszej współpracy” – dodał. stwierdziła.
Czołgi Leopard były również tematem. Według Čaputovej Niemcy w najbliższych dniach opublikują swoje stanowisko w sprawie ewentualnych dostaw na Ukrainę. Dodała, że nie rozmawiają o ewentualnym przesunięciu dostaw czołgów Leopard na Słowację.
Prezydent dobrze ocenia dotychczasową współpracę Niemiec w 30-letniej historii niepodległej Republiki Słowackiej. „Dane są absolutnie jednoznaczne. Niemcy to nasz główny partner w zakresie współpracy gospodarczej, inwestycji, wymiany gospodarczej. Oczywiście, to silny gracz w ramach Unii Europejskiej. Myślę, że z dobrych relacji, czy to na poziomie osobistym, z osoby reprezentujące to państwo, czy też na poziomie korporacyjnym, kultury są bardzo ważne”, skomentowała.
Prezydent odebrał również w Berlinie Europejską Nagrodę Schwarzkopf. „Jestem bardzo szczęśliwy i wdzięczny za to, co tutaj usłyszano. Była tu ze mną cała Słowacja, bo reprezentuję cały kraj” – dodał. stwierdziła.
Fundacja pochwaliła ją za odwagę w przeciwstawianiu się przestępczości zorganizowanej, za prawa mniejszości, zwłaszcza Romów, oraz za zrównoważoną ekologicznie przyszłość. Steinmeier uczestniczył również w ceremonii wręczenia nagród.
Prezydenci obu krajów rozmawiali ze sobą po raz drugi od ponownego wyboru Steinmeiera na urząd w lutym 2022 roku. Ostatni raz spotkali się w kwietniu ub.r. w Koszycach.
Autorski:
TASR, dz
„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.